Dziś kopię wizerunku Matki Bożej Trybunalskiej odebrała delegacja parlamentu. Obraz ten namalowali artyści z Ksawerowa - Anna i Tomasz Ostaszewscy. Po wakacjach obraz zawiśnie w Sejmie.
Przekazanie nastąpiło w Piotrkowie Trybunalskim. Uroczystej mszy na rynku przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce - arcybiskup Józef Kowalczyk. Biskup odczytał dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu Matki Bożej Trybunalskiej patronką polskich parlamentarzystów.
Kopię obrazu odebrali: Elżbieta Radziszewska (PO), Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej) i Andrzej Dera (PiS).
Homilię wygłosił metropolita warszawski - arcybiskup Kazimierz Nycz.

***
Namalowanie obrazu Matki Bożej Trybunalskiej wiąże się z cudownym ocaleniem młodego kapitana. W XVI wieku w kopalni wapna w Sulejowie oberwała się na niego ziemia. Czując, że to koniec, kapitan wezwał na pomoc Matkę Bożą. Ocalał. Z wdzięczności pojechał do Rzymu, gdzie u włoskich mistrzów zamówił obraz Pocieszenia Najświętszej Maryi Panny. Obraz ten przywiózł do Piotrkowa. W 1580 roku obraz został przekazany Trybunałowi Koronnemu i towarzyszył jego obradom. Dziś znajduje się w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej w kościele piotrkowskich jezuitów. Rok temu uroczystej koronacji wizerunku dokonał papież Benedykt XVI. Dwa lata wcześniej Jan Paweł II poświęcił korony na płótnie.
Ostaszewscy z Ksawerowa długo pracowali nad kopią obrazu. Przebieg prac oglądał w ich domu Marek Jurek - ówczesny marszałek Sejmu.
W Pabianicach można zobaczyć kolejne dzieło Ostaszewskich – obraz św. Józefa w kościele Miłosierdzia Bożego.