To pierwsza próba, jaką miasto podejmuje w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Co to znaczy? Urząd chce przeprowadzić inwestycję unijną, ale za prywatne pieniądze (bez wkładu miasta).

Prywatni inwestorzy wykonają remont, a w zamian będą zarządzać energią w danym budynku przez określony czas. Za to firma dostanie wynagrodzenie.

- Inwestycję będziemy musieli spłacić. Najprościej zrobić to, płacąc właśnie za zarządzanie energią i oddając inwestorowi procent z oszczędności, jakie wypracujemy - mówi Paweł Pietrzak, naczelnik wydziału Inwestycji. 

Firma, będzie musiała wcześniej określić, jakie grawantuje oszczędności na zużyciu energii. Mają w tym pomóc systemy automatyczne i zdalne sterowanie. Dzięki nim można monitorować zużycie energii. 

- Taka forma daje samorządom korzystne warunki finansowania, bo pieniądze wykłada prywatny inwestor - tłumaczy Aneta Klimek, rzecznik urzędu. - Partnerstwo zastępuje prywatyzację, ale różni się od niej tym, że nie zmienia się właściciel nieruchomości.

Takie rozwiązanie, zdaniem prezydenta, jest najlepszym rozwiązaniem dla Pabianic. Dzięki temu możemy rozwijać infrastrukturę miejską, na którą normalnie nie byłoby pieniędzy. Dodatkowo, przez czas trwania umowy (ok. 10 lat) inwestor będzie odpowiadał za kondycję instalacji w zmodernizowanych budynkach. 

To drugi taki projekt w województwie. W naszym mieście ma to być modernizacja energetyczna obiektów użyteczności publicznej.

Projekt będzie nadzorować kancelaria prawna, która ma doświadczenie w przeprowadzeniu podobnych postępowań.

Oto budynki, które mają zostać zmodernizowane: 

Gimnazjum nr 3, ul. 20 Stycznia 9/13 
Szkoła Podstawowa nr 17 ul. Warszawska 65 
Przedszkole Miejskie nr 16 ul. Bugaj 58 
Żłobek Miejski - Oddział I ul. P. Skargi 70 
Szkoła Podstawowa nr 14 ul. Ostatnia 15A 
Przedszkole Miejskie nr 11 ul. św. Jana 28 
Muzeum Miasta Pabianic ul. Stary Rynek 1/2 
Miejski Ośrodek Kultury ul. Kościuszki 14 
Przedszkole Miejskie nr 14 ul. Odrodzenia 10 
Przedszkole Miejskie nr 6 ul. Warszawska 53 
Przedszkole Miejskie nr 13 ul. Mokra 19/23 
 oraz dodatkowo dwa duże obiekty: 
Szkoła Podstawowa nr 3 ul. Mokra 28/34 
Przedszkole Miejskie nr 4 ul. Żytnia 13/17