Minęły 3 lata od wdrożenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki aplikacji można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji.  Jak się sprawdza?

Mieszkańcy powiatu pabianickiego z zaangażowaniem podeszli do nowego interaktywnego narzędzia.

Od 2016 roku zaznaczyli na mapie 4135 zgłoszeń. Większość z nich dotyczyła nieprawidłowego parkowania (1375), przekraczania dozwolonej prędkości (1003), niewłaściwej infrastruktury drogowej (prawie 400), złej organizacji ruchu (ponad 200) oraz spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (470). Wszystkie zgłoszenia internetowe są rzetelnie weryfikowane, co pomaga policji i odpowiednim służbom dbającym o bezpieczeństwo na szybkie usuwanie problemów.

Od początku jej funkcjonowania policjanci potwierdzili 1720 zgłoszeń. Wyeliminowano 679. Ponad 1600 odnotowano jako niepotwierdzone, a ponad 40 potraktowano jako żart lub pomyłka.

W 2017 roku w Pabianicach było głośno na temat kilkunastu mandatów wystawionych przy ul. Podleśnej właścicielom źle zaparkowanych pojazdów. To właśnie przez „mapę zagrożeń” wskazano miejsce, które stanowiło potencjalne zagrożenie. Dzięki interwencji zmieniono zasady parkowania wzdłuż chodnika.

W 2019 roku mieszkańcy zaznaczyli do tej pory niemalże 700 zagrożeń, z czego ponad 440 zostało już potwierdzonych, a prawie 40 wyeliminowanych. Podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej zgłoszeń dotyczy niewłaściwego parkowania, przekraczania dozwolonej prędkości czy spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. Jako konkretne działania w bieżącym roku można wskazać m.in zamontowanie azyli drogowych przy ul. Waltera Janke oraz przebudowę skrzyżowania w Petrykozach. Zmieniono tam kłopotliwą organizację ruchu, zainstalowano świecące, pionowe znaki drogowe, pasy akustyczne i poduszki berlińskie.

Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest dostępna na każdej stronie informacyjnej jednostek policji woj. łódzkiego. Można korzystać z aplikacji Moja Komenda, która umożliwia m.in. szybki kontakt z terenowym dzielnicowym.

Pamiętajmy, że nie służy ona do zgłaszania pilnej interwencji policji. W takich przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.