Według oficjalnych statystyk sytuacja związana z pandemią i nową liczbą zakażeń koronawirusem oraz zgonami z powodu COVID-19 znacząco się poprawiła. Według ostatnich danych ministerstwa odnotowano w Polsce 312 nowych przypadków zachorowań, 4 osoby zmarły z powodu koronawirusa, a 9 osób w wyniku współistnienia zakażenia z innymi chorobami.

Rząd zdecydował się na kolejny etap luzowania obostrzeń. Co dokładnie zmieniło się od dzisiaj?

Od 6 czerwca na wesela przyjdzie więcej gości niż dotychczas, czyli 150 osób (do dziś limit wynosił 50 osób). To samo dotyczy się zgromadzeń publicznych. W limit nie będą wliczane osoby zaszczepione. Wznowiono też możliwość organizacji targów i konferencji. Swoją działalność przywrócić mogą także sale zabaw dla dzieci. W obu przypadkach obowiązuje limit 1 osoby na 15 m2. Zmieniły się również zasady w środkach komunikacji publicznej. Od dziś podróżować nimi będą osoby w limicie do 75 proc. obłożenia miejsc. 

Nowe zasady mają obowiązywać do 25 czerwca włącznie. Mogą jednak zmienić się ze względu na sytuację epidemiologiczną. Minister Zdrowia zapowiedział również, że w ciągu najbliższych dni przedstawi nowy model reżimu sanitarnego na wakacje.