Od soboty obowiązują dodatkowe obostrzenia. Zmiany ogłosił wczoraj premier.

Zobacz: PILNE Jedzenie tylko na wynos, lekcje w podstawówce zdalne… Ogłoszone nowe obostrzenia:

Od dziś:

  • nauczaniem zdalnym objęte są klasy 4-8 szkół podstawowych
  • od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 jest obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. Według wytycznych, zasada ta nie obowiązuje: kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy.
  • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego może brać udział w imprezach, spotkaniach i zebraniach w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych).
  • Zawieszono działalność sanatoriów
  • Zawieszono również stacjonarną działalność lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;

Ten ostatni punkt, z dnia na dzień musieli wprowadzić właściciele pabianickich lokali gastronomicznych. Dla wielu oznacza to duże ograniczenie działalności i znaczny spadek ilości dziennych zamówień.

Zobacz też: Tak od marca walczyli o przetrwanie pabianiccy przedsiębiorcy

Prezydent Grzegorz Mackiewicz zapowiedział przywrócenie miejskiej tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców (najemców miejskich lokali), których działalność została lub zostanie w przyszłości zawieszona w związku z epidemią.

- To pomoc dla lokalnych przedsiębiorców, którzy tracą dochody na skutek epidemii – uzasadnia.

Szczególne zasady obejmują również prowadzących działalność i realizujących zadania związane z przeciwdziałaniem zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Zwolnienie obowiązuje od 15 października.

Tymczasem pabianickie restauracje zachęcają klientów do zamówień telefonicznych: