Ministerstwo Zdrowia wprowadziło obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Dziś od rana najpierw na ulicę ruszyli strażnicy miejscy. Maseczki, które dał im prezydent, rozdawali mieszkańcom.

- Dajemy je też bezdomnym, którzy pozostają na ulicy – tłumaczy Tomasz Makrocki, komendant SM. - Patrole mierzą też przy okazji tym osobom temperaturę.

Maseczki wielorazowego użytku rozdaje też policja. Nasza komenda dostała je od marszałka. Patrole policji będą respektować przestrzeganie przez mieszkańców nowego obowiązku, ale i też im to ułatwią. Osoby, które będą chciały wymienić zużytą maseczkę, mogą taki patrol poprosić o nową.

- Nie chodzi o to, żeby od razu nakładać sankcje karne za wykroczenie, tylko uświadamiać o obowiązującym przepisie – wyjaśnia asp. Ilona Sidorko, oficer prasowy pabianickiej policji.

Nie tylko służby ruszyły w miasto z inicjatywą. Dziś maseczki i przyłbice dla Domu Pomocy Społecznej przekazali wolontariusze PCK.

W czasie epidemii nawet centrum handlowe Tkalnia nie próżnuje. Dziś 600 maseczek wysyłają do Centrum Seniora.

- Maseczki są wielorazowego użytku, trójwarstwowe. Do tego przesyłamy list z instrukcją, jak chronić się przed koronawirusem – mówi Robert Zapędowski, dyrektor marketingu Tkalni.

Maseczki bawełniane nadal rozdaje także grupa Pabianice szyją dla medyków. Wczoraj kilkaset kolejnych sztuk dostali mieszkańcy m.in. Szarych Szeregów do rozdania swoim sąsiadom.