Koronawirusa potwierdzono u nauczyciela w Szkole Podstawowej nr 16. Kwarantanną objęto uczniów dwóch klas wraz z rodzicami. Obecnie zakażenie potwierdzono również w Szkole Podstawowej w Dobroniu. Na kwarantannie jest też grupa dzieci wraz z rodzicami z Przedszkola Miejskiego nr 4. Aktualne dane jak wygląda sytuacja po weekendzie sanepid poda w godzinach popołudniowych.

- Jest bardzo dużo nowych przypadków. Koronawirus pojawił się w kolejnych placówkach oświatowych. Jest też w urzędach. To był newralgiczny weekend, więc zebranie danych i wystawienie kwarantann będzie się wydłużać – informuje Małgorzata Sumińska, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pabianicach.

Na zdalne nauczanie przechodzą dziś uczniowie szkół średnich. W kilku pabianickich placówkach oświatowych od początku drugiej fali pandemii obowiązywała już taka forma nauki. W Zespole Szkół nr 3 uczniowie uczyli się w ten sposób przez 6 dni. Na 4 dni wrócili do szkolnych ławek i znów czeka ich siedzenie przed monitorami. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego nie zdążyli wrócić ze szkolnej kwarantanny. Kontynuują naukę zdalną.

W szkołach podstawowych i w przedszkolach nauka odbywa się stacjonarnie. Mimo to wielu nauczycieli jest na zwolnieniach lekarskich. Niektórzy z powodu Covid – 19. Nieliczni są objęci kwarantanną z powodu kontaktu z osobą zakażoną.

Nowe zasady nie dotyczą m.in. szkół specjalnych, zajęć praktycznych w szkołach branżowych i praktyk zawodowych.

Również uczniowie, którzy ze względu na niepełnosprawność czy warunki domowe nie mogą uczyć się zdalnie, powinni chodzić do szkoły.

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje natomiast o działania zwiększające bezpieczeństwo w podstawówkach i przedszkolach. Mateusz Morawiecki, premier RP zapowiedział podczas konferencji prasowej, że w najbliższym czasie zostanie „odchudzona” podstawa programowa.

Pojawiają się też apele do uczniów o ograniczanie aktywności i kontaktów społecznych.