Od poniedziałku (20 kwietnia) otwarte będą ponownie pabianickie parki. To park Słowackiego, park Wolności, Bulwar im. Kruschego, park Jordanowski przy Zamkowej/Zielonej,  park Hadriana przy ul. Karniszewickiej, skwer im. Pietrzaka na Piaskach, skwer im. Lubońskiego przy ul. Kaplicznej oraz Lewityn.

- Nie mogę się doczekać kiedy wsiądę na rower i legalnie pojadę do lasu. Spędzę tam chyba całe popołudnie. Zaszyję się między drzewami z dala od ludzi, ale chociaż wśród przyrody. Dość mam już zamknięcia w mieszkaniu w bloku – mówi pan Wiesław, mieszkaniec Pabianic.

- Nadal wyłączone pozostają place zabaw i siłownie plenerowe – dodaje Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta Pabianic.

Na Lewitynie, ani na Strzelnicy nie będzie można poćwiczyć. Dzieci nie będą mogły korzystać z huśtawek, ani innych zabawek.

- Otwarcie lasów dla nas biegaczy to wspaniała informacja. Sport, a konkretnie bieganie to dla nas bardzo ważna aktywność i nie tylko pod kątem zdrowotnym, ale jest to doskonały środek do poprawy samopoczucia, radzenia sobie z problemami oraz odstresowania się po pracy. Cieszę się, że nie będę musiał męczyć się na bieżni elektrycznej w domu tylko wykonam trening w okolicznościach przyrody. Las Karolewski już na mnie czeka i jutro się zobaczymy – mówi Marcin Krebs z grupy Rajsport Active.

To nie jedyne zmiany jakie zajdą od poniedziałku. Robiąc zakupy w sklepie będzie mogło jednocześnie przebywać w nim więcej osób. Będzie to zależne nie od liczby kas, a od powierzchni. Dzięki temu powinny skrócić się kolejki przed supermarketami. Niekiedy sięgały one kilkuset metrów.

Zmieni się również liczba osób, które mogą przebywać na mszy świętej. Każdy wierny ma mieć do dyspozycji 15 metrów kwadratowych. W pabianickich kościołach będzie mogło jednocześnie przebywać po ok. 50-75 wiernych.

Tak będzie wyglądała pierwsza faza luzowania obostrzeń. Kolejne przed nami. Nie wiadomo kiedy, ale z pewnością w maju, mają zostać m.in. otwarte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Na to czekają nie tylko przedsiębiorcy, którym grozi bankructwo. Za ładnymi paznokciami i nowym kolorem włosów tęsknią klientki.

Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa i chronić się jak najlepiej przed zakażeniem koronawirusem. Od minionego czwartku obowiązkowe są maseczki. Za ich brak możemy dostać mandat. Obowiązuje również zachowanie dwóch metrów odległości od drugiej osoby.