Na 13 czerwca zapowiedziano otwarcie stref gastronomicznych w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki. Zwiększone będą również limity w kościołach, czyli maksymalnie 50 proc. obłożenia. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Więcej zmieni się za ok. 2 tygodnie, czyli 26 czerwca. Wtedy ponownie zwiększą się limty.

W siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, na targach, konferencjach, wystawach i w salach zabaw będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 m². W kościołach obłożenie zwiększy się do 75 proc.

Otwarte zostaną dyskoteki na których będzie się mogło bawić maksymalnie 150 osób.

Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej pozostaną bez zmian, maksymalnie do 150 osób.

Będzie można organizować spontaniczne zgromadzenia z udziałem 150 osób.

Zmiany dotyczyć będą również transportu publicznego. Tutaj będzie można korzystać z wszystkich miejsc. Jest jednak jeden warunek - pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.

Limity w kinach, teatrach i wesołych miasteczkach wyniosą wtedy maksymalnie 75 proc. obłożenia. W hotelach również będzie mogło być maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.

Podobnie będzie w restauracjach, w których zajętość stolików również zwiększy się do 75 proc. obłożenia. Natomiast widownia na obiektach sportowych będzie mogła być zajęta w 50 procentach.

Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Nowe zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być korygowany w zależności od sytuacji epidemicznej. Obostrzenia mogą wrócić lub zostać zmodyfikowane. Najbardziej optymistyczna opcja dotyczy kolejnego luzowania obostrzeń. Nie zanosi się jednak na to, aby całkowicie zniesiono obowiązek noszenia maseczek.

Luzowanie obostrzeń jest związane z wygaszaniem trzeciej fali pandemii koronawirusa Covid-19.