Aplikacja mobilna i interaktywna tablica przy cmentarzu, to kolejne elektroniczne udogodnienia dla osób odwiedzających pabianicki cmentarz komunalny. Od ubiegłego roku można było wyszukiwać groby zmarłych w internetowej wyszukiwarce Grobonet. Teraz Miejski Zakład Pogrzebowy poszedł o krok dalej.

- Każdy grób będzie miał wykonane dwa zdjęcia, czekamy tylko na nieco weselszą, wiosenną aurę - wyjaśnia Grzegorz Janczak, dyrektor Miejskiego Zakładu Pogrzebowego. - Teraz nawet bliscy z zagranicy będą mogli zobaczyć i przypomnieć sobie nagrobki rodzinne.

Zdjęcie pomnika wraz z nazwiskiem osoby zmarłej i numerem kwatery będzie dostępne dla użytkowników nowych technologii. Po pobraniu darmowej aplikacji na smartfona, wyszukamy w niej nagrobek bliskiej osoby. Później telefon sam wskaże nam drogę do miejsca pochówku.

Kolejne nowoczesne rozwiązanie to "kiosk informatyczny", czyli interaktywna tablica. Stanie ona przy głównym wejściu na cmentarz. Będzie w niej dostępna ta sama wyszukiwarka grobów, którą znajdziemy w przeglądarce na komputerze w domu.

Projekt "e-Pabianice" jest współfinansowany z Unii Europejskiej. Na wprowadzenie tych innowacji Miejski Zakład Pogrzebowy otrzymał łącznie 62 tysiące złotych. Najpóźniej będziemy cieszyć się nim w październiku tego roku.