W sali kominkowej Starostwa „królowali” wolontariusze młodzieżowi PCK.Kto to taki?
– Najogólniej rzecz biorąc jest to osoba, która z wolnej i nieprzymuszonej woli działa na rzecz czy jak kto woli - dla drugiego człowieka – tłumaczy Andrzej Chałupka, prezes HDK PCK. – Co bardzo ważne, działa bezinteresownie, czyli nie pobiera za to żadnej zapłaty. W zdecydowanej większość jest to młodzież, choć wolontariuszem może być człowiek w każdym wieku.

Najbardziej wyróżniających się odznaczono. Brązową Odznaką Społecznego Instruktora Młodzieżowego uhonorowano Annę Mądrakowską, Wiktorię Gadomską, Malwinę Sochę, Annę Targalską, Natalię Podobińską, Ernestynę Kopaczewską, Paulinę Trojan, Julię Biegańską. Srebrną Odznaką Społecznego Instruktora Młodzieżowego otrzymały Martyna Wiśniewska i Weronika Podobińska.

Nasi wolontariusze młodzieżowi to ogromna bo kilkunastotysięczna armia, która w minionych latach przewinęło przez PCK. Co zrobili? Wyliczyła Malwina Socha. Kilka tysięcy osób przeszkolili na kursach pierwszej pomocy, ponad 40.000 litrów krwi oddali honorowi krwiodawcy, 15.000 paczek przygotowali dla osób będących w trudnej sytuacji materialnej, wydali ponad 4.000 kompletów szkolnych w akcji „Wyprawka dla Żaka”, 300 dzieciakom zorganizowali wakacyjny wypoczynek organizując „Gorączkę Złota”. Tych „złotych monet” uzbierało się ponad 14.000 kg, posegregowali blisko 200 ton używanej odzieży, która następnie trafiła do potrzebującym.

Uzbierali pieniądze w publicznych kwestach i akcji ”Walka z Głodem” na obiady dla 200 dzieciaków,Zebrali 3.000 pluszaków i przekazali dzieciom chorym na nowotwory w ramach akcji „Daj pluszaka dla dzieciaka”. Wolontariusze „zabezpieczają” organizację Mistrzostw Pabianic w ratowaniu życia, w których wzięło udział ponad 8.000 osób,Co roku uczestniczą w Dniach Pabianic i Powiatu Pabianickiego, promując zdrowy styl życia i czerwonokrzyskie idee. Organizująrajdy piesze i rowerowe oraz konkursy plastyczne i wiedzy o PCK. W minionych latach wzięło w nich udział ponad 5.000 uczestników.

Za bezinteresowną pracę dziękował im starosta Krzysztof Habura. Krzysztof Rąkowski, przewodniczący Rady Miejskiej wręczył uchwałę Rady Miejskiej przyznającą pabianickiej organizacji PCK tytułu Zasłużony dla  miasta Pabianic.