Historia i nowoczesność

Tkalnia powstała na terenie dawnego zakładu Krusche&Ender. W 2017 roku teren, gdzie znajdowały się pofabryczne budynki, zmienił się w plac budowy. Tkalnia rosła na naszych oczach. Aż wreszcie okazała się architektoniczną „perełką”. Tak naprawdę, zrewitalizowano zabudowania dawnej fabryki włókienniczej. Ta unikatowa architektura obiektu jest połączeniem najnowocześniejszych rozwiązań funkcjonalnych z kontekstem historycznym. Czerwona cegła na fasadzie budynku nawiązuje do wyglądu fabrycznych zabudowań z XIX wieku.

Niegdyś opuszczone i zapomniane na lata tereny, nie dość że wypiękniały, ale i tchnięto w nie życie. Już w pierwszym roku funkcjonowania, centrum handlowe zostało docenione na szczeblu ogólnopolskim.

Tkalnia otrzymała nagrodę prestiżowym plebiscycie Property Design Awards 2020, w kategorii Bryła: centrum handlowe. Pabianicka inwestycja rywalizowała tu z popularnymi galeriami, w tym potężną Galerią Młociny w Warszawie. Dodatkowym powodem do dumy jest fakt, że sam plebiscyt oparty jest na obradach oraz głosowaniu branżowych ekspertów, jak również na głosowaniu internautów. Pabianiczanie mieli więc w tym też swój niemały udział. Jest to pierwszy projekt w historii Pabianic, który zdobył nagrodę w tym prestiżowym plebiscycie.

Przyjezdnym wygląd Tkalni nadal zapiera dech w piersiach, a szeroka oferta sklepów ułatwia życie samym mieszkańcom.

Same korzyści dla pabianiczan

Na niemal 22.000 metrów kwadratowych kompleksu Tkalni i Castoramy zaczęło bić serce Pabianic. Otworzyły się tu sklepy, których nigdy wcześniej nie było w naszym mieście, powstał duży parking, wybudowano nawet pierwsze w Pabianicach, 4-salowe nowoczesne kino sieci Helios.

Powstała nowa droga łącząca centrum miasta z Bugajem (od Grobelnej do „Grota” Roweckiego). Niedługo później tuż obok otworzył się sklep budowlany Castorama, który docelowo wraz z centrum handlowym samowystarczalny kompleks „Tkalnia Home”. To miejsce, które wciąż będzie się rozwijać, by zapewnić pabianiczanom dostęp do wszystkiego, co trzeba przy urządzaniu własnych czterech kątów.

Zatrudnienie w całym kompleksie, znalazło aż około 1.000 osób. To ludzie, którzy budują potencjał tego miejsca: pracownicy sklepów, obsługa techniczna, ochrona, osoby odpowiedzialne za sprzątanie. Do tego, nawet budżet miasta na tym zyskał, odbierając blisko 1,5 miliona złotych podatku od nieruchomości w skali roku. A co najważniejsze inwestorem Tkalni jest łódzka, rodzinna firma A&A Holding, a nie zagraniczny kapitał.

Tyle się zmieniło...

W centrum handlowym otworzyły się m.in. takie sklepy jak: CCC, drogeria Hebe, Reserved, Empik, House, Smyk, Diverse, Leopardus, Media Expert, 4F, Pepco, czy Sinsay. Ten ostatni to pod względem powierzchni jest jednym z największych sklepów tej sieci w Europie. Całkiem niedawno ulokowała się tu jeszcze Żabka. Nowością jest także plac zabaw dla dzieci znajdujący się blisko wejścia do pasażu od strony parkingu. W wakacje przebudowywany będzie sklep CCC, a tuż po nich w Tkalni dojdzie do otwarcia nowego sklepu, który na pewno będzie cieszył się dużym zainteresowaniem Pabianiczan.

W pasażu centrum są także lokale gastronomiczne. To między innymi Crazy Bubble Tea, Sushi Zone, czy kawiarnia Kraina Słodkości, na zewnątrz pasażu znajduje się także Bafra Kebab oraz Lodolandia. Już wiadomo, że centralnym miejscu pasażu w lipcu otworzy się restauracja Republika Burgera. Nie tylko najemy się tu do syta, ale będziemy mogli napić się też piwa z nalewaka przy drewnianym barze. Prace remontowe już trwają. Inwestor Tkalni zapewnia, że to nie koniec nowości gastronomicznych w Tkalni, szczegóły wkrótce. Z niecierpliwością czekamy także na ponowne otwarcie kina sieci Helios, które planowane jest na 3 lipca. Pierwsze w Pabianicach wybudowane ruchome schody prowadzące do sal lada moment będą prowadziły widzów na seanse.

Nad pasażem powstały niezwykłe antresole. Dostępna jest ta nad kawiarnią, gdzie ustawiono wygodne kanapy, fotele oraz stoliki. Jest miejscem relaksu. Druga antresola jest już prawie gotowa. Tam stoją stanowiska dla graczy z konsolą Playstation 4. Jest też bezpieczny plac zabaw dla najmłodszych, stoliki, pufy i wygodne kanapy. Całość dopełnia instalacja ze świecącymi neonami i tablica kredowa dla najmłodszych.

Tkalnia słynie już także z niebanalnych pomysłów i rozwiązań. Świadczy o tym, chociażby inicjatywa zamontowania wewnątrz pasażu (nad sceną) prawdziwego szybowca jako upamiętnienie słynnego, pabianickiego konstruktora szybowców, Bogumiła Beresia. Eksponowany szybowiec to SZD-30 Pirat, polska konstrukcja wyprodukowana w 1975 r. Od początku szybowiec latał w Aeroklubie Łódzkim. W powietrzu spędził około 3.000 godzin, wyszkoliło się na nim kilkuset pilotek i pilotów. Pabianicki egzemplarz startował w dziesiątkach zawodów szybowcowych, zdobyto na nim wiele złotych i srebrnych odznak. Teraz zdobi tu na stałe wnętrze centrum handlowego.

Inwestorzy Tkalni zaś nie osiedli w miejscu, lecz dopiero „rozwinęli skrzydła”. Tkalnia, tak jak rozwijała się przez rok, tak będzie nadal. Nadal mają masę pomysłów na wolne lokale w centrum i prowadzą rozmowy z najemcami. Nieraz jeszcze Tkalnia zaskoczy pabianiczan, poszerzająca się ofertą punktów i sklepów. Inwestor nie wyklucza także kolejnych inwestycji w centrum Pabianic, liczy w tej kwestii na dobrą współpracę i przychylność lokalnych władz.

Tkalnia właśnie obchodzi swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji przygotowała wiele ciekawostek i konkursów dla swoich klientów. Do wygrania atrakcyjne nagrody i gadżety. Szczegóły znajdziecie na Facebooku Tkalni oraz stronie internetowej www.tkalnia.pl