- W nocy z piątku na sobotę została przekazana do ruchu druga część obwodnicy Pabianic S-14 – informuje Maciej Zalewski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kierowcy jadący drogą krajową nr 14 od strony Sieradza wyjadą na nową trasę na węźle "Dobroń" i stąd przejadą odcinkiem o długości nieco ponad 15 km do ulicy Pabianickiej w Łodzi (przy centrum handlowym Port Łódź).

Nowa trasa pozwala ominąć centrum Pabianic i Ksawerowa.

- Jadąc z przepisową dopuszczalną prędkością pokonamy ten odcinek w czasie 10-12 minut – wylicza Zalewski. - Obecnie przejazd przez centrum Pabianic i Ksawerów zajmuje w godzinach szczytu nawet do 60 minut.

Na nowej trasie są trzy węzły, które umożliwiają zjazd i wjazd: węzeł "Dobroń" (DK14), węzeł "Pabianice" (u zbiegu z drogą krajową 71) i węzeł "Rypułtowice". Budowa obwodnicy Pabianic kosztowała ponad 513 milionów złotych.

GDDKiA ogłasza konkurs na  konkursu na nadanie nazwy jednemu z wiaduktów nad nową obowodnicą.

- Ze wzgędu na niecodzienną formę i bardzo interesujący projekt ten wiadukt może stać się wizytówką regionu, podobnie jak krzywy dom w Sopocie (jest pewna analogia w formie) - informuje Zalewski. - Patronat medialny nad konkursem zadeklarowała się objąć TVP 3 Łódź. Dla autora najciekawszego pomysłu przygotowaliśmy atrakcyjną nagrodę.

Dojazd do "kopniętego" wiaduktu: z Pabianic drogą krajową nr 71, za rondem w Szynkielewie, obok sklepu skręcamy w prawo w drogę gminną łączącą ul. Piłsudskiego w Pabianicach z Petrykozami i dojeżdżamy do wiaduktu. Jadąc od strony Konstantynowa przed sklepem w Szynkielewie skręcamy w lewo.

 

 

Najpierw Maciej Zalewski z GDDKiA podał informację telefoniczną i prosił poczekać na komunikat od niego, który nadesłał tej treści:

" KOMUNIKAT

Uprzejmie Państwa Informujemy, że w związku z zakończeniem prac i przeprowadzeniem wszystkich procedur odbiorowych, w nocy z piątku na sobotę zostanie przekazana do ruchu druga część Zachodniej Obwodnicy Pabianic S-14. Oznacza to, że kierowcy jadący drogą krajową nr 14 od strony Sieradza wyjadą na nową trasę na węźle "Dobroń" i stąd przejadą odcinkiem o długości nieco ponad 15 km do ulicy Pabianickiej w Łodzi (w okolice centrum handlowego). Nowa trasa pozwoli na szybkie, sprawne i bezpieczne pokonanie tego odcinka, jak również odciąży centrum Pabianic i Ksawerowa. Jadąc z przepisową dopuszczalną prędkością pokonamy ten odcinek w czasie ok. 10 - 12 minut. Obecnie przejazd przez centrum Pabianic i Ksawerów zajmował w godzianch szczytu nawet do godziny. Na nowej trasie ustuowane są trzy węzły, które umożliwiają zjazd i wjazd na tę drogę; węzeł "Dobroń" (DK14) węzeł "Pabianice" u zbiegu z drogą krajową 71 i węzeł "Rypułtowice" u zbiegu z ulicą Rypułtowicką w Łodzi (Konstantynowską w Pabianicach).  Wartość całego kontraktu to ponad 513 milionów złotych."