Kiepska pogoda pokrzyżowała plany organizatorom obchodów święta 3 Maja w naszym mieście. Padał deszcz, więc uroczystość przed pomnikiem Legionisty była krótka. Parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, delegacje firm, partii politycznych, związków i stowarzyszeń złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

Pomnik Legionisty błyszczał jak nowy i to nie tylko z powodu deszczu. Cokół, na którym stoi żeliwna postać żołnierza, został gruntownie odnowiony. Obłożono go czarnymi, granitowymi płytami, na których wyryto nazwiska poległych pabianiczan.

Msza święta, którą w kościele św. Mateusza i Wawrzyńca zamówiły władze samorządowe, była równie niezwykła przez to, że towarzyszyła jej orkiestra strażacka. Zauważył to ksiądz biskup Ireneusz Pękalski, który koncelebrował mszę w towarzystwie księży pabianickich: ks. Ryszarda Olszewskiego - dziekana dekanatu pabianickiego, ks. Henryka Eliasza - proboszcza parafii św. Mateusza i księdza seniora Jana Szuby.

Biskup Pękalski wygłosił kazanie, w którym mówił o wadze historii w życiu narodu.

– I co teraz ? - pytał biskup Pękalski po zakończeniu mszy. – Skąd ta piękna orkiestra?

– To jest orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Górki Pabianickiej – wyjaśnił ksiądz Eliasz.

Ze względu na deszcz, druga część uroczystości - świecka również odbyła się w kościele. Przemawiał Florian Wlaźlak, przewodniczący Rady Powiatu Pabianickiego.

Paweł Rózga, sekretarz miasta poinformował zebranych o wpłatach na wyposażenie oddziału dziecięcego naszego szpitala, jakie wpłynęły z okazji święta. Tradycji pabianickiej stało się zadość - zamiast lub oprócz kwiatów z okazji świąt państwowych niektóre firmy i osoby wpłacają datki na konto oddziału pediatrycznego. Do tej pory z tych funduszy zakupiono 15 łóżek i szafek na wyposażenie sal dla małych pacjentów.

Oto lista tegorocznych darczyńców: Philips Lighting, Pamso, Jantoń SA, Zakłady Energetyki Cieplnej, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Miejski Zakład Komunikacyjny, Bank Spółdzielczy Pa-Co-Bank, Ter-Zel-Teresa Zielińska, Związek Sybiraków, przedszkola miejskie w Pabianicach, Przedszkole nr 10 Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Pabianicach, Zespół Szkół Ogólnokształcących im Wincentego a'Paulo, ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 3, I LO, II LO, Uniwersytet III Wieku, Barbara i Bogdan Piotrowscy, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Cech Rzemiosł Różnych, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Pabianicach.