Przed dwoma dniami książkę pod tytułem „My, pabianiczanie” czytał marszałek Senatu – profesor Tomasz Grodzki. Marszałek zna kilkoro z bohaterów tej książki.

Ci, których los rzucił daleko od rodzinnych Pabianic, zamawiają nasze książki telefonicznie lub za pośrednictwem Allegro. Ostatnio wysyłaliśmy je do Stargardu Szczecińskiego, Krakowa i Lublina. Wiele osób zamówiło nową książkę dla krewnych i przyjaciół rozsianych po całym świecie (ostatnio z Anglii i Niemiec) – na prezent gwiazdkowy.

„My, pabianiczanie” to zbiór biografii niemal stu wybitnych pabianiczan z XX i XXI wieku.

Do tej pory najwięcej egzemplarzy sprzedaliśmy w redakcji „Życia Pabianic” (Stary Rynek 7). Czytelnicy chętnie zachodzą też po nową książkę do Księgarni „Mikołajewscy” (Łaska 76), sklepu papierniczego „Papirus” (Kościuszki 5), księgarni-kiosku Dariusza Kasprzaka w szpitalu przy Jana Pawła II (przy głównym wejściu), „Wyjątkowego Sklepiku” (Zamkowa 58A), Centrum Reklamy w SDH Trzy Korony, kiosku na parterze SDH i saloniku prasowego na rogu ulic Warszawskiej i 3 Maja.

Kosztuje 39,90 zł.

Zostało jej niewiele – zaledwie 170 egzemplarzy.

Bohaterami książki „My, pabianiczanie” są:

JANUSZ ALWASIAK – profesor medycyny, onkolog, w młodości dobrze zapowiadający się piłkarz PTC.

ALEKSANDER ARKUSZYŃSKI – żołnierz Armii Krajowej, generał Wojska Polskiego.

RYSZARD BADOWSKI – podróżnik, pisarz, autor kultowych programów telewizyjnych: „Klub Sześciu Kontynentów” i „Z kamerą wśród zwierząt”.

ZYGMUNT BARTKIEWICZ – malarz, pisarz i dziennikarz, autor książki „Złe miasto”, założyciel salonu sztuki, mąż przyszłej aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej.

MAKSYMILIAN BARUCH – historyk, autor monografii „Pabianice, Rzgów i wsie okoliczne” (1903), sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

BOHDAN BEJZE – ksiądz, wikariusz generalny i profesor filozofii, biskup łódzki, autorytet w dziedzinie metafizyki.

BOGUMIŁ BEREŚ – konstruktor lotniczy, twórca najlepszego szybowca wyczynowego w świecie.

JAN BERNER – chirurg onkolog, rektor Akademii Medycznej w Łodzi, prezydent Pabianic.

KRZYSZTOF BIRULA-BIAŁYNICKI – hokeista, reprezentant Polski, olimpijczyk.

BOLESŁAW JAN BISKUPSKI – komandor porucznik Marynarki Wojennej, dowódca okrętów ORP „Błyskawica” i ORP „Garland”.

JANUSZ BOLONEK – arcybiskup, bliski współpracownik papieża Jana Pawła II, nuncjusz apostolski w krajach Europy, Afryki i Ameryki.

MARIAN BORKOWSKI – pianista i kompozytor, wykładowca na akademiach muzycznych w Europie, Ameryce i Azji.

PRZEMYSŁAW BOŻEK – wielokrotny mistrz Polski w strzelectwie sportowym, reprezentant kraju, medalista mistrzostw świata i Europy.

JANUSZ CZAPIŃSKI - psycholog społeczny, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim.

HENRYK DEBICH – dyrygent Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji, kompozytor, aranżer.

WITOLD EICHLER – lekarz, założyciel ambulatorium, oddziałów szpitalnych, miejskiej biblioteki i muzeum, podróżnik i badacz chrząszczy.

HORST FILTZER – profesor medycyny w klinice Uniwersytetu Harvarda, chirurg, uczestnik wojny w Wietnamie.

KAZIMIERZ FILIPOWICZ – legendarny dowódca Armii Krajowej na Wołyniu, więzień bezpieki, nauczyciel w pabianickich szkołach.

EDWARD FOKCZYŃSKI – mechanik, współtwórca kopii hitlerowskiej maszyny szyfrującej „Enigma”.

MAŁGORZATA KOZERA-GLISZCZYŃSKA – najlepsza koszykarka w dziejach Pabianic, reprezentantka Polski, wicemistrzyni Europy.

BOHDAN GUZIŃSKI – bokser, mistrz kraju, trzynastokrotny reprezentant Polski.

NORBERT HANS – artysta plastyk, wychowawca młodych malarzy i rzeźbiarzy.

BEN HELFGOTT – ocalony z Holokaustu, olimpijczyk, mistrz Wielkiej Brytanii w podnoszeniu ciężarów.

PAWEŁ JANAS – piłkarz reprezentacji Polski, medalista mistrzostw świata, trener kadry narodowe.

ZYGMUNT JANKE „WALTER” - komendant Armii Krajowej na Śląsku, generał brygady, historyk wojskowości.

LUCJAN JAROSZKA – kapelan Armii Krajowej, więzień obozu w Dachau.

KRZYSZTOF JEŻOWSKI – mistrz i wicemistrz Polski w kolarstwie szosowym, przez kilka lat najlepszy sprinter w kraju.

JÓZEFA JĘDRYCHOWSKA – nauczycielka, założycielka i dyrektorka gimnazjum.

JAN KACZMAREK – wynalazca, technolog, rektor Politechniki Krakowskiej, członek Polskiej Akademii Nauk, minister nauki, szkolnictwa wyższego i techniki.

JERZY KASPERSKI – żołnierz września 1939 roku, partyzant, wspaniały lekarz.

WŁODZIMIERZ KEMPF – muzyk koncertujący w Zachodniej Europie, perkusista zespołu Lombard.

MIECZYSŁAW KLIMEK – profesor nauk technicznych, wieloletni rektor Politechniki Łódzkiej.

KRZYSZTOF KOCEL – ambasador RP w Kambodży, Wietnamie, przy Radzie Europy i UNESCO.

RAJMUND (MAKSYMILIAN) KOLBE – franciszkanin, męczennik, święty Kościoła katolickiego.

MARCIN KOMOROWSKI – piłkarz nożny, wychowanek klubu PTC, reprezentant Polski.

AGNIESZKA KOTLARSKA – aktorka teatralna i filmowa.

PAWEŁ KOWALSKI - piłkarz nożny PTC, reprezentant Polski, trener.

ZENOBIUSZ KOZŁOWSKI – strzelec pokładowy bombowca RAF, bohater drugiej wojny światowej.

HARALD WIKTOR KRUSCHE – inżynier, budowniczy fabryk chemicznych w Ameryce Północnej.

WŁADYSŁAW KUDAJ – dowborczyk, bohater wojny polsko-bolszewickiej.

LECH KUNKA – malarz awangardowy, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi.

WŁODZIMIERZ KUROCZYŃSKI – chirurg i kardiochirurg, nauczyciel akademicki w Polsce i Niemczech.

HENRYK LANGIEROWICZ – trener, twórca potęgi pabianickiej koszykówki.

ZBIGNIEW LIBERA – artysta, reżyser, twórca obozu koncentracyjnego z klocków Lego.

ALFRED LENICA – artysta awangardowy, muzyk, ojciec genialnego plakacisty Jana Lenicy, teść pisarza i reżysera Tadeusza Konwickiego.

JAN LORENTOWICZ – pisarz, krytyk literacki, prezes polskiego Pen Clubu.

STANISŁAW LOTH – operator i reżyser filmowy.

ZYGMUNT LUBOŃSKI – harcerz i konspirator, komendant Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, więzień polityczny.

TEKLA LUBOWIDZKA – nazaretanka (matka Laureta), zakładała sierocińce, szpitale i szkoły na ziemiach polskich oraz w USA.

BOGUMIŁA MATUSIAK – kolarka szosowa, dwudziestopięciokrotna mistrzyni kraju, zwyciężczyni etapu w wyścigu Tour de France, olimpijka z Aten.

KRYSTYNA MIKOŁAJEWSKA – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

HENRYK MIŁEK – kompozytor, dyrygent, organista i pedagog.

MIECZYSŁAWA MODER - lekkoatletka, wielokrotna mistrzyni kraju i reprezentantka Polski.

TOMASZ MOSZURA – profesor nauk medycznych, kardiolog dziecięcy.

BOLESŁAW NAWROCKI – malarz portrecista, kolekcjoner dzieł sztuki.

KAROL NICZE – pianista, laureat Konkursu Chopinowskiego.

EUGENIUSZ NOWAK – bokser, trener, pierwszy pabianicki olimpijczyk.

PIOTR NOWAK – piłkarz nożny, kapitan reprezentacji Polski, trener

RYSZARD OLSZEWSKI – ksiądz prałat, kapelan pabianickiej „Solidarności”, budowniczy kościoła św. Maksymiliana Kolbego.

LEOPOLD PETRZYK – misjonarz, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny, budowniczy domów dla biedoty.

ŻYWILA PIETRZAK – aktorka, reżyser teatralna w Hiszpanii.

MILENA PIOTROWSKA - lekarka, założycielka oddziału pediatrycznego w pabianickim szpitalu.

WALDEMAR PODGÓRSKI – reżyser filmowy i scenarzysta.

JAN PROCHOŃ – bokser, dwukrotny mistrz kraju, reprezentant Polski.

JERZY PRUSKI – ekonomista, wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, doradca prezydenta kraju.

ANDRZEJ PSZENICKI – konstruktor mostów, rektor Politechniki Warszawskiej.

HELENA SALSKA – nauczycielka historii, wychowawczyni kilku pokoleń pabianiczan. Chciała walczyć w obronie Polski jako „żywa torpeda”.

JÓZEF SALWA – żołnierz września 1939, ostatni obrońca Pabianic.

KAROL SICIŃSKI – architekt, twórca powojennego Kazimierza Dolnego nad Wisłą.

JACEK SICIŃSKI - zoolog, hydrobiolog, oceanobiolog, polarnik, badacz Antarktyki.

ANDRZEJ SKRZYDLEWSKI – zapaśnik, brązowy medalista olimpijski.

ALEKSANDRA SOCHA – szablistka, mistrzyni Europy, brązowa medalistka mistrzostw świata, czterokrotna olimpijka.

BOGDAN SÖLLE – wybitny scenograf filmowy i teatralny.

KAZIMIERZ STASZEWSKI – pedagog, radny miejski, założyciel pabianickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

WOJCIECH JACEK STEC – profesor nauk chemicznych, specjalista w dziedzinie chemii bioorganicznej, współtwórca leków przeciwko nowotworom.

SIR BARNETT STROSS – lekarz i polityk, inicjator europejskiej akcji wskrzeszenia wioski Lidice w Czechach.

KRZYSZTOF SUJKA – kolarz, wicemistrz świata, dwukrotny olimpijczyk, wygrywał etapy Wyścigu Pokoju

ALINA SZAPOCZNIKOW – światowej sławy rzeźbiarka

HALINA ŚPIONEK-PELC – lekarka i psycholog dziecięcy, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertka UNESCO.

HENRYK ŚWIETLICKI – żołnierz Legionów Polskich, obrońca ojczyzny w wojnie z bolszewikami, bohater kampanii włoskiej 1944 roku, oficer w Armii Andersa.

JANUSZ TOMASZEWSKI - związkowiec Solidarności, wicepremier i minister spraw wewnętrznych w rządzie Jerzego Buzka (1997-1999).

KRZYSZTOF URBAŃSKI - dyrygent orkiestr symfonicznych w USA, Niemczech, Japonii, Chinach, Norwegii.

EDUARD JULIUS VORTHEIL - pionier kinematografii, założyciel kina w Pabianicach.

JADWIGA WAJSÓWNA - lekkoatletka, rekordzistka świata w rzucie dyskiem, dwukrotna medalistka olimpijska.

TERESA WOJTASZEK-KUBIAK - światowej sławy śpiewaczka operowa.

EUGENIUSZ WYRWICKI - as polskiego lotnictwa, bohater obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku.

HOVHANNES YAZICHYAN – wielokrotny mistrz i rekordzista świata w trójboju siłowym, pabianiczanin z wyboru.

JANUSZ ZABIEGLIŃSKI - muzyk, saksofonista i klarnecista jazzowy.

HENRYK ZACHMOST - żołnierz generała Andersa, cichociemny.

IRENA ZARZYCKA - pisarka, autorka bestsellerowej powieści „Dzikuska”.

WALENTY ZORA - żołnierz wojny polsko-bolszewickiej i września 1939 roku, komendant Armii Krajowej w Pabianicach, więzień stalinowskich obozów.