Spółdzielcy, którzy przekształcili mieszkania w odrębną własność, dostają wezwania do zapłaty z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych w Warszawie.

– Uwaga, to jawne oszustwo – ostrzega Elżbieta Kluch-Juszczyk, przewodnicząca Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Pabianicach.

Od kilku dni Wydział Ksiąg Wieczystych i biura PSM odwiedzają pabianiczanie, którzy otrzymali pisma z Warszawy, z których dowiadują się, że:

„Właściciel lokalu: Pabianice, ul. .... zobowiązany jest do uiszczenia jednorazowej opłaty skarbowej w wysokości 33 złotych w nieprzekraczalnym terminie 29 czerwca 2015 r.”. Podpisana jest Danuta Bylińska, przewodnicząca VI Wydziału Ksiąg Wieczystych. Okazuje się, że sędzia Bylińska nie pracuje w Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych w Warszawie.
Ale treść jest na tyle poważna, że ludzie są zdezorientowani. Mają płacić, czy nie?
– Nie należy im przelewać żadnych pieniędzy. Już dawno zakończyliśmy akcję przenoszenia treści ksiąg wieczystych do struktur księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym – zapewnia sędzia Juszczyk.
Sprawą pism od „Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych” zajął się też zarząd spółdzielni. Do PSM zgłosili się mieszkańcy kilku bloków na Piaskach, którzy dostali wezwanie do zapłaty opłaty skarbowej. Do redakcji Życia Pabianic też dzwonili oszukani. Niektórzy zapłacili podaną kwotę - 33 zł.
– Pismo dostaliśmy po terminie, baliśmy się, że będzie jakaś kara – mówią.
Na razie nie wiadomo, ile osób zostało oszukanych.
– Należy zachować rozwagę i nie wpłacać na podane konto żadnych pieniędzy – mówi komisarz Joanna Szczęsna z pabianickiej policji. – W tym piśmie nie ma wskazanego podmiotu - konkretnego adresata, błędnie podany jest kod pocztowy Pabianic. Dlatego też policjanci proszą o zachowanie czujności.

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości znaleźliśmy następujący komunikat:

Departament Informatyzacji i Rejestrów Sądowych uprzejmie informuje, iż Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych nie rozsyła, a także nie współpracuje z podmiotami przesyłającymi "Obwieszczenia o zakończeniu migracji ksiąg wieczystych" wraz z "zobowiązaniem do uiszczenia jednorazowej opłaty skarbowej w wysokości 30 zł". Przedmiotowe pismo nie pochodzi od Ministerstwa Sprawiedliwości i nie wywołuje skutków prawnych.

Jednocześnie uprzejmie informujemy, iż osoby, które otrzymały takie druki, nie są zobowiązane do uiszczenia opłat z tego tytułu.