Na taką sumkę każdego miesiąca od ZUS-u nie może sobie pozwolić każdy. Warto jednak pożyć dłużej, żeby do - często skromnego - portfela wpadło dodatkowo około 4.000 złotych. Emerytom, którzy ukończą 100 lat przysługuje comiesięczne świadczenie honorowe. W województwie łódzkim takich szczęściarzy jest 167.

- Wśród nich jest zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn. Najstarszą emerytką pobierającą świadczenie jest kobieta w wieku powyżej 107 lat – ujawnia Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

W Pabianicach uprawnionych do takiego świadczenia jest 12 stulatków. Wysokość takiej dodatkowej emerytury zależy od wysokości kwoty bazowej w dniu setnych urodzin.

- Dla osób, które od 1 marca bieżącego roku do końca lutego przyszłego roku będą kończyły 100 lat, wynosi ona 4.512,41 zł brutto. Kwota ta, wypłacana jest co miesiąc i nie podlega waloryzacji, co oznacza, że do końca życia wypłacana jest w tej samej wysokości obok podstawowego świadczenia tj. emerytury czy renty – dodaje rzeczniczka.

Stulatek nie musi przy tym składać żadnych wniosków aby otrzymać to świadczenie, ponieważ jest to specjalne świadczenie honorowe, które emeryci i renciści otrzymują z chwilą ukończenia 100 lat.

Świadczenie honorowe przyznawane jest także tym osobom, które nie pracowały i nie pobierają emerytury czy renty. W takim przypadku wniosek o świadczenie jest jednak wymagany, ponieważ osoby te nie znajdują się w systemie ZUS.