Studenci zaprojektowali między innymi nowy dworzec autobusowy i nowoczesny hotel na Zielonej Górce, Centrum Kulturalno – Handlowe z podziemnym lodowiskiem na Starym Rynku, drukarnię regionalną, a nawet rozgłośnię radiową. W najbliższym czasie zrealizowany będzie projekt nowej sali ślubów. Pozostałe także mają taką szansę, ale na to potrzeba czasu. Jedno jest pewne: jeśli się to uda, nikt nie powie o Pabianicach, że są szare i smutne.
Tytuł wystawy to: „Pabianice mogą być piękne”.
- Pabianice są piękne, ale dzięki tym młodym ludziom mogą być jeszcze piękniejsze – mówił prezydent Zbigniew Dychto.
Wystawa jest efektem kilkuletniej współpracy Urzędu Miejskiego w Pabianicach z Politechnika Łódzką.
- Ja myślę, że to świetna współpraca – cieszył się prof. nadzw. Wojciech Wolf, prorektor Politechniki Łódzkiej. – Obie strony mają z niej same korzyści.
Dla studentów architektury Pabianice są sporym polem do popisu. Widzą tu ogromny potencjał.
- Łódź nie daje aż takich możliwości, bo już wiele osób coś tam zmieniało na różne sposoby – mówi Katarzyna Pałowska, studentka. – Pabianice to teren, na którym można jeszcze dużo zdziałać.
- W Pabianicach jest dużo zaniedbanych fabryk, które można zagospodarować – zachwycał się Dariusz Ćwiok, student piątego roku.
Projekty, które można obejrzeć na wystawie, to w większości prace dyplomowe i semestralne studentów. Wykonanie takiego projektu to ciężka praca. Zajmuje przeciętnie kilka miesięcy. Projekty z wystawy powstawały w latach 2005 – 2008. Autorzy prac i ich promotorzy dostali od prezydenta Pabianic dyplomy.
Wydział Architektury i Urbanistyki na Politechnice Łódzkiej istnieje od 1956 r. Do tej pory wydał już 1.500 dyplomów dla absolwentów.