Po wpisaniu słowa „Pabianice” w wyszukiwarce youtube.pl pojawia się około 1.300 związanych z tą nazwą wyników. Mamy tam rozmaite rzeczy: od występu zespołu Boys na Dniach Pabianic w tym roku, zdjęć pabianickiego getta, ulic, relacji ze zlotu aut amerykańskich po... walki żuli.
Miłośnik miejskich autobusów umieścił na portalu kilkadziesiąt zdjęć taboru MZK. Zobaczyć możemy: jelcze – PR110M, 120M, M081MB „vero”, daewoo lublin III, many NL 202. Brakuje solarisów, ale filmik został wrzucony na youtube rok temu.
Tematów poważnych jest zdecydowanie mniej. Poruszający jest minutowy film prezentujący zdjęcia z getta w Pabianicach. Na obrazie widać Żydów – dzieci, starców. Później autor pokazuje miejsce, gdzie mieściło się getto – ulicę Poprzeczną.
Udokumentowana została msza święta w Łowiczu, kiedy to papież Jan Paweł II został honorowym obywatelem Pabianic. Znajdziemy też występ Krzysztofa Krawczyka, który odbył się w 2007 roku w kościele św. Maksymiliana. Na filmie piosenkarz wykonuje „Barkę” – ulubioną pieśń polskiego papieża.
„Złociste promienie Pabianic” to „wrzutka” z cyklu zabawnych. Trzech młodych chłopaków wygłupia się do piosenki disco–polo. Wychodzi im to całkiem zabawnie.
O bezmyślności mieszkańców miasta świadczą filmy typu: „Latająca kanapa z Pabianic”. Na filmie widać, jak lokatorzy jednego z bloków wyrzucają przez okno z 3. piętra... kanapę. Mebel spada na drzewo, z którego ściągany jest przez rozbawioną młodzież. Cały świat może też podziwiać, jak parkują ludzie w Pabianicach. Na filmie zdolny inaczej kierowca zostawił swoje auto na... pasach skrzyżowania Zamkowa/Waryńskiego.
Na youtube obejrzeć można popisy parkourowców. Wygimnastykowanych młodych ludzi oglądamy w efektownych pokazach salt, skoków, przewrotów itp. Swoje umiejętności – co widać na załączonych filmach – ćwiczą w rozmaitych miejscach w mieście, m.in. na terenie żwirowni przy ul. Nowowolskiej. Na portalu są też filmy pokazujące taneczne występy Ganeszu, popisy zespołu „Skrzypcomaniak” ze szkoły muzycznej czy Teatru Ognia „Piromantrum”. Są też obrazki ze szkolnych bankietów, studniówek, zakończeń roku szkolnego.
Na youtube nie brakuje filmów z meczów koszykówki czy piłki nożnej. Są też „nakrętki” tych, którzy zwykle tylko biernie uprawiają sport, a więc pabianickich kibiców. Do obejrzenia jest m.in. film z ubiegłorocznych derbów ŁKS–u i Widzewa.
Na czasie są „zapiski” z samochodowych zlotów. Wyścigi aut, „kręcenie bączków” czy palenie gum to – jak widać na filmikach – częste zajęcie kierowców tuningowanych aut szczególnie w parku Wolności. Teren przed restauracją Parkowa wykorzystywany jest przez nich w ciągu dnia, ale częściej wtedy, gdy robi się już ciemno.
Nietypowy sposób na nudną lekcję języka angielskiego w Gimnazjum nr 1 wymyślili uczniowie. Do urozmaicenia zajęć wystarczył im kawałek gumy i... zapalniczka. Jaki był tego efekt – można obejrzeć na 30–sekundowym filmie.
Znaczną część „wrzutek” na portalu stanowią filmy obrazujące fragmenty rozmaitych miejskich imprez. Są wśród nich: występ zespołu DonGuralesko podczas koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, premiera filmu „Pecador” w Zanzibarze, nagrania z Dni Pabianic (np. Coma, Boys, Combii), pokaz fajerwerków podczas sylwestra na Starym Rynku, filmik z ubiegłorocznego zlotu aut amerykańskich, przegląd piosenki w Miejskim Ośrodku Kultury, zlot motorowerowy, zlot corvette z lat 80., koncert rapera Pei w dyskotece Amnesja i wiele innych.
Uwiecznione zostały też miejskie tragedie: burza i powódź, które miały miejsce 2 lata temu, czy ubiegłoroczny pożar fabryki mebli.
Na uwagę zasługuje filmik pokazujący statystyki pabianickiej straży pożarnej z 2008 roku. Akcje ratownicze na głównym planie, a w tle dramatyczna Carmina Burana... Niestety, miejskie dane zostały naniesione na materiał warszawskiej jednostki KM PSP.
Miliony użytkowników Internetu mają też okazję obejrzeć „występy” pabianickich żuli. Filmów z pijanymi ludźmi jest sporo. Mamy m.in. wywiad z żulem (co ciekawe, leżącym przed pabianickim Pabian–Medem), menelem znad Dobrzynki, walki żuli czy najciekawszy – żule i namiętność w Pabianicach. Szczególnie ten ostatni obraz na długo pozostaje w pamięci...