Galę wręczenia Paszportów "Polityki" można było obejrzeć m.in. na antenie stacji TVN. Pabianiczanin konkurował w kategorii Literatura z Elżbietą Łapczyńską oraz Grzegorzem Uzdańskim.

- Dziękuję bardzo wszystkim zamieszanym w to. To dość niesamowite, że ta książka, którą wystukałem na zajęciach on-line w tamtym roku i potem przesłałem do wydawcy, dzisiaj zdobywa tak ważną nagrodę - powiedzial Łukasz Barys tuż po odebraniu nagrody. - Dziękuję mojemu wydawcy za to, że zaryzykował i postawił na moją książkę. Dziękuję rodzinnym Pabianicom, które są bohaterem tej książki. Wszystkim tym, którzy w Pabianicach mieszkają. Mamie, żonie, teściowej, wszystkim po kolei. Mam nadzieję, że państwo przeczytacie tę książkę i książki pozostałych nominowanych, bo też są świetne.

Pabianicki poeta i pisarz nominowany jest rownież do literackich Odkryć Empiku 2021. Wśród wyróżnionych są zdolni artyści, którzy szczególnie zaznaczyli swoją obecność w literaturze, muzyce i świecie filmu.

Pretendentów do nagród Empiku wskazuje w każdej z kategorii pięcioosobowe jury. Zasiadają w nim m.in. krytycy, dziennikarze i uznani artyści. Powieść Łukasza Barysa (ukazała sie w sierpniu zeszłego roku) przypadła do gustu komisji w składzie: Dominika Słowik, Witold Szabłowski, Marcin Meller oraz ekspertom sieci - Joannie Marczuk i Marcinowi Maćkiewiczowi.

Zwycięskich twórców poznamy 15 lutego podczas gali finałowej. Transmisja Bestsellerów Empiku 2021 na antenie TVN rozpocznie się o godz. 20.15, a o 19.45 wystartuje streaming online z relacją zza kulis, który będzie można śledzić na kanałach Empiku na Facebooku, Instagramie, TikToku i YouTube oraz na platformie Empik.com i w aplikacji mobilnej Empik.