- W ten sposób chcemy uczcić pamięć Pawła Adamowicza - prezydenta Gdańska, zaatakowanego przez nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2019 – informuje Grzegorz Mackiewicz. - Pokażmy, że jesteśmy razem.

Wszyscy chętni, by wspomnieć Adamowicza, mogą przyjść dziś o godz. 18.00 na plac przy kościele św. Mateusza. Jak zapowiada Mackiewicz, będzie to spotkanie "bez przemówień, wolne od hejtu, polityki i podziałów".

Aby uczcić pamięć zmarłego prezydenta Gdańska, w kościele św. Mateusza o godzinie 18.05 odbędzie się msza w jego intencji. 

Przypomnijmy: wczoraj w Gdańsku podczas 27. finału WOŚP szaleniec ciężko poranił nożem prezydenta miasta - Pawła Adamowicza. Prezydent był reanimowany na scenie. Natychmiast przewieziono go do szpitala klinicznego Uniwersytetu Medycznego, gdzie został poddany 5-godzinnej operacji. Lekarze przetoczyli mu 20 litrów krwi. Adamowicz przeżył, ale jego stan jest bardzo ciężki. Specjalna aparatura zastępuje pracę jego serca i płuc.

W poniedziałek pabianiccy krwiodawcy postanowili honorowo oddawać krew na rzecz rannego prezydenta. Adamowicz ma bardzo rzadką grupę, O rh-. Ma ją tylko około 2 proc. populacji.

Jak się dowiedzieliśmy, prezydent przeszedł wielokrotne transfuzje krwi.

– Prosimy pabianickich krwiodawców o oddawanie krwi na rzecz prezydenta Gdańska - apeluje Andrzej Chałupka, prezes Klubu Rejonowego HDK PCK w Pabianicach. – Krew można oddać w punkcie pobrań w Pabianickim Centrum Medycznym od 8.00 do 11.00 codziennie, oprócz czwartków. 

Niestety, jak przed chwilą poinformował dr Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, prezydent Adamowicz nie żyje.