Od połowy września na Krajowej Mapie Zagrożeń możemy zaznaczać miejsca, które w naszym mieście uważamy za niebezpieczne. Wystarczy wejść na stronę internetową pabianickiej komendy policji i dodać odpowiedni znacznik. Strona działa od 14 września.

- Pierwszego dnia mieliśmy ponad 30 zgłoszeń – mówi sierżant sztabowy Aleksandra Białkowska z pabianickiej komendy policji. - Każdego kolejnego dnia przybywało po 20-30 nowych.

Na początku października oznaczeń na mapie w całym naszym powiecie było już 320.

- Pabianiczanie są pod tym względem bardzo aktywni – przyznaje sierżant Białkowska. - Pośród miejscowości o podobnej wielkości jesteśmy w czołówce.

Najwięcej zgłoszeń dotyczy nieprawidłowego parkowania, przekraczania prędkości i spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Co się dzieje ze zgłoszeniami?

- W ciągu 5 dni musimy je zweryfikować – tłumaczy policjantka.

Funkcjonariusze, uprawnieni do obsługi systemu, na podstawie zaznaczonych na mapie zagrożeń tworzą kartę zgłoszenia. Te są później przekazywane policjantom, którzy patrolują miasto.

- Każde zgłoszenie jest weryfikowane 3-4 razy – dodaje mł. asp. Jakub Nowicki. - Jeżeli zostanie potwierdzone, w tym miejscu będą częstsze patrole.

Niestety, system nie jest doskonały. Obywatel nie ma możliwości dopisania uwag do swojego zgłoszenia. A to ułatwiłoby policjantom weryfikację.

- Mamy kilka miejsc oznaczonych w kategorii nieprawidłowa organizacja ruchu. Ale jest problem z ich zweryfikowaniem, bo nie wiemy, co konkretnie miał na myśli zgłaszający: czy samo skrzyżowanie, złą widoczność, czy może drogę dojazdową do skrzyżowania. Mamy nadzieję, że niebawem mapa zostanie poszerzona o taką funkcję – wyjaśnia policjant.

Podobny problem dotyczy niemożności zaznaczenia przedziału czasowego, w jakim dochodzi do zagrożeń. Przykładem jest spożywanie alkoholu w miejscach publicznych.

- Mieszkańcy wiedzą, w jakich godzinach przeważnie to się zdarza, ale nie mogą tego zaznaczyć – tłumaczy.

Mimo to, potwierdzone zostaje co piąte zgłoszenie.

Osoba, która zaznaczyła niebezpieczne miejsce, po zweryfikowaniu go dostaje informację, czy zgłoszenie zostało potwierdzone.

Na pabianickiej mapie jest wiele zgłoszeń, które się powtarzają, są to: m.in. przypadki żebractwa przy markecie Kaufland, nieprawidłowe parkowanie przy skrzyżowaniu ulic Wspólnej i Karniszewickiej, przekraczanie prędkości na ul. Warszawskiej.

- Nawet jeśli takie zgłoszenie zostało już zweryfikowane pozytywnie, czyli potwierdzone, a ktoś doda w tym samym miejscu kolejne, takie samo, to musimy od nowa zacząć procedurę weryfikacji – wyjaśnia pani sierżant.