ad

W zeszłym tygodniu świat obiegła informacja o przyznaniu Oldze Tokarczuk literackiego Nobla. Jest to już piąta laureatka z Polski, która zasłużyła na najbardziej znaną nagrodę Akademii Szwedzkiej w dziedzinie literatury. Wymieniana wraz z Henrykiem Sienkiewiczem, Władysławem Reymonetem, Czesławem Miłoszem oraz Wisławą Szymborską - Olga Tokarczuk stała się jedną z ikon polskiej literatury.

Osoby, które nie miały okazji zapoznać się z jej twórczością, postanowiły nadrobić zaległości. Już w tym miesiącu powieści oraz opowiadania Tokarczuk znalazły się na szczytach wypożyczeni wśród pabianiczan.

- Mamy wszystkie jej książki, niektóre wydania po kilka egzemplarzy, jednak na ten moment żadnej nie ma w bibliotece – wyjaśnia kierownik biblioteki dla dorosłych,  Jolanta Jaksa.

Do twórczości noblistki ustawiają się kolejki. Jeśli chcielibyśmy wypożyczyć powieść „Bieguni”, znajdziemy się na ósmym miejscu w kolejce, co oznacza, że czeka nas minimum 5 miesięcy czekania na daną pozycję. Podobnie sytuacja wygląda przy innych książkach autorki.

- Tokarczuk zawsze cieszyła się popularnością, wśród zapalonych czytelników. Teraz przychodzą po nią wszyscy. Złożyliśmy już zamówienie na kupno kolejnych książek – przyznaje Jolanta Jaksa.

Do najczęściej wypożyczanych książek Olgi Tokarczuk można zaliczyć „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, które przeczytane zostały 70 razy, „Księgi Jakubowe”, „Bieguni”, „Anna In w grobowcach świata” oraz „E.E.”.

Jeśli chcemy wypożyczyć którąś z książek noblistki, musimy uzbroić się w cierpliwość, albo udać się do księgarni, w której jak informowała nas jedna z właścicielek „schodzą jak ciepłe bułeczki”.