Boisko Włókniarza Pabianice zamieniło się w miasteczko zdrowia. Stanęło tam kilkanaście namiotów, w których można było się przebadać. Byli w nich specjaliści różnych dziedzin medycyny. Najdłuższa kolejka ustawiła się do namiotu, w którym wykonywano badanie USG piersi.

– Mam zalecenie od lekarza, aby powtarzać je co roku – mówi pani Katarzyna. – Tym razem wykorzystałam możliwość i zrobiłam je bezpłatnie.

Porad udzielali również lekarze onkolodzy, urolodzy, pediatrzy, specjaliści chorób płuc, psychiatra, geriatra oraz rehabilitanci, dietetycy i trenerzy personalni.

– Przebadałem się dokładnie. Zmierzyłem ciśnienie, zbadałem cukier, saturację, byłem u dermatologa, zrobiłem spirometrię i analizę składu ciała – wylicza Tomasz Żmuda, uczestnik pikniku. – Moja żona skorzystała z bezpłatnej mammografii i spirometrii.

Swoje namioty rozstawiło m.in. Pabianickie Centrum Medyczne.

– Największe kolejki mieliśmy do urologa oraz na kolonoskopię, czyli badanie jelita grubego – mówi Adam Marczak, kierownik działu administracji PCM

Zorganizowano również wiele atrakcji dla dzieci. PCM pokazał, jak od kuchni funkcjonuje szpitalna apteka.

– Nie widzimy jej na co dzień. To jest nasza wewnętrzna apteka, która zajmuje się dystrybucją leków na poszczególne oddziały, a także innych niezbędnych rzeczy typu rękawiczki jednorazowe – dodaje Marczak. – Dzieci na naszym stoisku przeprowadzają różnego rodzaju doświadczenia.

Były również dmuchańce, zabawy za animatorami z „Agrafki”, dogoterapia, pokazy ratownictwa medycznego i pokazy gaśnicze OSP Pabianice. Te budziły duże zainteresowanie wśród najmłodszych.

– To było niesamowite – opowiada 9-letni Kacper. – Zobaczyłem, jak strażacy rozwalają auto.

U strażników miejskich można było oznakować rowery. Były też zabawy sportowe oraz konkursy z nagrodami. Na scenie wystąpił zespół „Ostatnie kuszenie Małgorzaty”.