Amerykański Forbes w rankingu młodych, zdolnych i innowacyjnych w Europie wyróżnił aż sześcioro naszych rodaków. W gronie najzdolniejszych przed trzydziestką jest Justyna Barys (26 lat) z Pabianic.
 
Jak pisze Forbes, zamieszkała w Holandii Polka pracuje w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Młoda inżynier specjalizuje się w biotechnologii. Jej osiągnięcia w badaniach nad bakteriami sprawiły, że trafiła do prac nad projektem MELiSSA, którego celem jest rozwój systemów wspomagania życia dla przyszłych kosmicznych misji załogowych. Mowa tutaj o takich systemach, które zapewniałyby np. produkcję żywności, wody czy tlenu w trudnych, kosmicznych warunkach. Technologie, które powstają w ramach projektu, mogą także znaleźć zastosowanie przy recyklingu odpadów, zaopatrzeniu w wodę czy produkcji żywności w trudnych warunkach.
 
Pracuje w ESA - European Space Agency. Poprzedni pracodawca: Instytut Chemii Fizycznej PAN / Institute of Physical Chemistry of the PAS. Studiowała biotechnologię na Politechnice Łódzkiej. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące.
 
- Jestem bardzo dumny z córki i szczęśliwy, że osiąga takie sukcesy - mówi tata, Krzysztof Barys.
 
Jak podaje Forbes: Dziennikarze amerykańskiej edycji magazynu wybierali laureatów spośród tysięcy kandydatur zgłoszonych online. W ten sposób ograniczono ich liczbę do kilkuset, a 30 z każdej branży wybrali sędziowie - eksperci i liderzy starannie dobrani do każdej branży. Celem było znalezienie najbardziej odważnych, innowacyjnych czy przedsiębiorczych przedstawicieli pokolenia Milenialsów.