Manifestację przed Urzędem Miejskim zorganizowała Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi.

Przebrani za patyczki higieniczne pracownicy oczyszczalni rozdawali pabianiczanom zawieszki z apelem: „Nie top śmieci, woda wraca”.

- Chcemy zwrócić uwagę na jeden z największych problemów, jakie sprawiają nam śmieci wyrzucane do sanitariatów, a mianowicie – pałeczki higieniczne – mówi Paweł Dziemdziela z GOŚ. – Co miesiąc pracownicy oczyszczalni wyławiają ich ze ścieków nawet pół tony.

Niepozorne patyczki blokują pompy w oczyszczalni i powodują ich awarie. Trudno je wyjąć, bo dostają się do niedostępnych części maszyn. Naprawa uszkodzeń zabiera czas i pieniądze.

- Dlatego postanowiliśmy oddać głos patyczkom – dodaje. – Może ich apel o korzystanie z kosza na śmieci w łazience, a nie wykorzystywanie w tej roli toalety, będzie bardziej skuteczny.

„Bunt patyków” zamyka kampanię edukacyjną, którą oczyszczalnia prowadziła przez 3 miesiące. Wcześniej w Pabianicach GOŚ pokazywał m.in. „górę śmieci”. Pisaliśmy o tym tutaj: http://www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/miasto/nasze-sprawy/tony-smieci-w-naszych-sedesach.html