25 października mieszkanki Pabianic i okolic będą mogły skorzystać z bezpłatnego badania mammograficznego. Gdzie i kiedy?

Na parkingu PCM, ul. Jana Pawła II 68 ( mammobus),  w godzinach 9.00-17.00.

Bezpłatne badanie mammograficzne jest przeznaczone dla kobiet w wieku 50-68 lat, raz na dwa lata. Osoby nieobjęte programem mogą wykonać je w atrakcyjnej cenie.

Dla każdej pani, która skorzysta z cyfrowej mammografii przewidziano drobny upominek oraz możliwość wzięcia udziału w losowaniu nagrody.

Rejestracja zainteresowanych odbywa się pod numerami telefonów 42 254 64 10; 517 544 004 oraz w rejestracji Przychodni POZ PCM przy ul. Jana Pawła II 68, tel. 42 215 47 41. Godzina badania ustalana jest indywidualnie z pacjentkami podczas rejestracji.

Badania zostały objęte patronatem Prezydenta Miasta Pabianic oraz Pabianickiego Centrum Medycznego. Są organizowane w ramach ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Raka Piersi realizowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. U kobiet występuje najczęściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera z powodu tego nowotworu, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma więc jego diagnostyka i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych.

Mammografia jest najlepszą metodą umożliwiającą wczesne rozpoznanie zmian nowotworowych piersi. U kobiet powyżej 50. roku powinna być ona wykonywana profilaktycznie co dwa lata. W przypadku, gdy pacjentka znajduje się w grupie ryzyka zachorowania, zaleca się badanie co roku. Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. W tym szczególnym okresie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi.