20 milionów złotych ma trafić do powiatowych szpitali w regionie łódzkim. Jednym z nich jest również Pabianickie Centrum Medyczne. Konto szpitala ma zasilić milion czterysta tysięcy złotych.

Dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia w Łodzi ma nadzieję, że placówki przeznaczą je na podwyżki dla pracowników. Dodatkowe pieniądze mają zwiększyć roczny budżet szpitali o kilka procent.

- Mam nadzieję, że dyrektorzy przeznaczą je także na podwyżki płac dla tych grup zawodowych, które dotychczas ich nie otrzymały. Chodzi między innymi o diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów – mówił Artur Olsiński, dyrektor łódzkiego oddziału NFZ.

Pieniądze mogą pójść na podwyżki, ale nie muszą. Dyrektorzy szpitali mają prawo wykorzystać je w dowolny sposób. Na razie nie wiadomo co z dodatkową gotówką zrobi PCM.

- Przede wszystkim nie wiemy, czy jest to jednorazowy zastrzyk gotówki, czy zwiększenie kontraktu za ostatni kwartał, czy są to pieniądze już na przyszły rok. Na razie nie mamy oficjalnej informacji o tym, że pieniądze do nas trafią – mówi Adam Marczak, dyrektor do spraw administracyjno – technicznych w PCM.

Najwcześniej pieniądze na koncie szpitala pojawią się w październiku.

- Nie mamy jeszcze na ten temat żadnej wiedzy. Nie wiemy również co z nimi zrobimy i czy będzie możliwość przeznaczenia ich na podwyżki. Aby tak się stało musielibyśmy mieć pewność, że w kolejnym roku również co kwartał będą zabezpieczone pieniądze na wyższe pensje dla pracowników – dodaje Adam Marczak. - Na razie trudno nam się do tego odnieść.

W województwie łódzkim w sieci jest 35 szpitali. Pieniądze mają trafić do 22. Wniosek o zmianę planu finansowego i uruchomienie transzy dodatkowych środków dla szpitali powiatowych czeka teraz na decyzję ministra zdrowia.