Maksymilina jest pierwszym chłopcem urodzonym dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego i programowi leczenia niepłodności.

– Rodzice z maluszkiem odwiedzili nas we wtorek – poinformował starsota Krzysztof Habura starosta na konferencji prasoweji.
– Widziałem radość w ich oczach. To dla nas wielka satysfakcja, że mogliśmy się przyczynić do szczęścia tych ludzi.

Starosta przygotował dla maluszka prezent (kocyk i pluszowego słonika), a dla rodziców bon na zakupy w sklepie dla niemowląt.

To była druga procedura in vitro rodziców Maksia. Pierwszą sami sfinansowali, ale zakończyła się niepowodzeniem. Spróbowali jeszcze raz, kiedy usłyszeli o powiatowym programie leczenia bezpłodności. Złożyli wniosek i przeszli badania. Zakwalifikowali się w 2019 roku. Powiat dofinansował zabieg kwotą 5 tysięcy złotych.
- Udało się za pierwszym razem - dodaje Jacek Wróblewski, członek zarządu powiatu odpowiedzialny za program.

Jak się dowiedzieliśmy Maks przyszedł na świat w pabianickim szpitalu.

Szacuje ok. 1.200 par z powiatu pabianickiego cierpi z powodu niepłodności. Teraz 50-60 z nich ma szansę na rodzicielstwo dzięki Programowi Polityki Zdrowotnej "Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego...".

Starostwo zabezpieczyło w budżecie 150.000 zł rocznie na jego realizację. W sumie przeznaczy 750.000 zł na pięć lat. Tak zdecydowali radni powiatowi w 2019 roku przyjmując uchwałę o programie. W maju 2019 roku w drodze konkursu wyłoniono klinikę leczenie niepłodności Gameta w Rzgowie jako realizatora programu ze strony medycznej.

– Zakładamy objęcie leczeniem co najmniej 25 par rocznie - ujawnia starosta Habura.

W 2019 roku programem objęto 25 par. Dla 12 par pojawiła się nadzieja na dziecko. Na świat przyszło już 5 dzieci.

– Mamy wysoką, bo 48-procentową skuteczność – mówi Habura. – Urodził jeden chłopiec i cztery dziewczynki. Piąte dziecko przyszło na świat kilka dni temu. Wszystkie dzieci, to mieszkańcy naszego powiatu.

– W tym roku do programu zakwalifikowały się już 23 pary. Dwie są w trakcie kwalifikacji – dodaje Wróblewski.– Tak już w czerwcu wyczerpalibyśmy limit na cały 2020 rok.

Leczenie nie jest darmowe. Pary zakwalifikowane do powiatowego programu mają dofinansowanie do trzech prób w wysokości 5.000 zł każda, nie więcej niż 80 procent kosztów całej procedury. Starostwo rocznie przeznaczy na program 150.000 zł.W ciągu 5 lat wyda 750.000 zł.