W tym roku na przejściach dla pieszych potrącono już 17 osób. Niestety, ponad połowa nie wyszła z tego bez szwanku. 7 pieszych zostało rannych, a 3 zmarły.

Pierwszy wypadek śmiertelny w 2019 roku, zdarzył się już w lutym. Ofiarą był 73-letni pieszy. Po zmroku przechodził przez przejście dla pieszych na ul. Orlej (przy Cichej). Razem z nim na pasach była 16-letnia dziewczyna. Oboje zostali potrąceni przez jadącą hyundaiem kobietę. 

Tragedia zdarzyła się również w lipcu. W piątek w południe (12 lipca) 39-letnia matka przechodziła przez jezdnię na ul. Myśliwskiej, na pasach przy Brico Marche. Za rękę trzymała 7-letniego synka. Gdy byli na pasach, najechał na nich tir. Kierował nim 55-letni mężczyzna. Po wypadku, w rozmowie z policjantami twierdził, że nie widział pieszych i nie wie, jak doszło do wypadku. Był trzeźwy. Kobietę wraz z dzieckiem zabrano do szpitalu. Stan 39-latki był krytyczny. Niedługo później zmarła.

Zobacz: Wypadek na Myśliwskiej: Matka z synem wpadli pod koła ciężarówki

Ostatnią ofiarą była 82-letnia piesza. Kobieta zginęła na przejściu dla pieszych, po pokonaniu niemal całej szerokości ul. Zamkowej. Szła w kierunku kościoła św. Mateusza. Była prawie o krok od chodnika, gdy uderzył w nią renault.

Jak to możliwe, że kierowca wcześniej nie widział idącej po pasach starszej pani? Był półmrok, padał deszcz, a przy takich warunkach tylko wzmożona czujność może oszczędzić czyjegoś cierpienia. Tego być może zabrakło. W podobnych warunkach dochodziło już do wielu wypadków. I najczęściej poszkodowanymi byli piesi.

Grudzień bez ofiar

Czy będą kolejne ofiary? Do końca roku dzieli nas tylko kilka dni listopada i grudzień. W ubiegłym roku to właśnie ten miesiąc był najtrudniejszy na drogach. Widoczność na drogach była koszmarna. Na przejściach dla pieszych potrącono kilka osób. W wypadku na skrzyżowaniu ulic Karniszewickiej i Wspólnej poszkodowana została 39-letnia kobieta. Potrącił ją kierowca fiata. Na skrzyżowaniu Moniuszki i Tkackiej kierowca nissana potrącił 57-letnią kobietę. Tragedią skończyło się potrącenie 29 grudnia na pasach na Wileńskiej przy Tkackiej. 70-letni pieszy przechodził przez jezdnię. Uderzył w niego lanos. Mężczyzna zmarł.

Zobacz: Mężczyzna potrącony przez samochód. Był reanimowany

Półmrok, śliska nawierzchnia, deszcz, kiepskie oświetlenie przejść… Dla swojego bezpieczeństwa piesi powinni zadbać o lepszą widoczność na drodze. Dlatego właśnie Życie Pabianic ogłasza akcję „Grudzień bez ofiar”. Przygotowaliśmy dla Państwa opaski odblaskowe. Ten „drobiazg” założony na kurtkę, torebkę, przypięty do plecaka, może uratować niejedno życie.

Już jutro wyjdziemy w miasto i rozdamy odblaski, tym których najmniej widać po zmroku.

Podsyłajcie nam też propozycje, które przejścia dla pieszych są najmniej widoczne lub źle oświetlone!

Odbierz sam(a)

Na pierwsze 15 osób, które w środę zgłoszą się do redakcji (Stary Rynek 7), będą czekały opaski. Odebrać odblask możesz za darmo na hasło: zyciepabianic.pl