Ada Sztajerowska miss Polski 2013 będzie sprawdzała, czy nasza woda z kranu jest dobra. Miss spotkamy na ujęciu wody.  Kiedy? W sobotę, 22 marca Zakład Wodociągów i Kanalizacji zaprasza na obchody Światowego Dnia Wody. Na rodziców z dziećmi czekają gry, zabawy i konkursy. W ramach warsztatów ekologicznych dowiemy się, skąd woda bierze się w naszych kranach i dlaczego jest tak ważna dla środowiska. 

Podczas wycieczki do laboratorium będziemy świadkami licznych eksperymentów naukowych. Dowiemy się, jaki jest skład mineralny wody i dlaczego jest taka zdrowa. Animatorzy będą malować z dziećmi wielkoformatowe malowanki i koszulki, które będzie można zabrać na pamiątkę do domu.

Dzieci dostaną książeczkę „Zabawa ze ZWiK-iem”. Organizatorzy przygotowali wiele nagród i gadżetów, również proekologicznych, np. ekotorby na zakupy lub zgniatarkę do plastikowych butelek. Na zakończenie imprezy na gości czekać będzie ognisko i zabawa.

- Woda w naszych kranach w niczym nie ustępuje tej źródlanej butelkowanej - mówi Rafał Kunka, prezes ZWiK w Pabianicach. - I jest od niej znacznie tańsza. Mała butelka wody źródlanej kosztuje w sklepie 1 zł, a naszej 1 grosz.

Woda, która płynie w naszych kranach, nadaje się do picia nawet bez przegotowania.

- Chcemy przekonać pabianiczan, że warto pić wodę z kranu, bo jest zdrowa i tańsza niż ta butelkowana - mówi Kunka.

Organizatorzy zapewnią w tym dniu specjalny bezpłatny autobus, który zabierze chętnych z całego miasta na imprezę przy Stacji Uzdatniania Wody, ul. 15. Pułku Piechoty „Wilków” 12. Impreza potrwa od 9.00 do 15.00.

W Pabianicach będzie kursował na trasie Waltera-Jankego – Nawrockiego – Grota-Roweckiego – Kilińskiego – Zamkowa – Konopnickiej – Moniuszki – Wiejska.

Z pętli Waltera-Jankego odjedzie o 9.00, 11.00 i 13.00. Sprzed Stacji Uzdatniania Wody wróci na Bugaj o 10.30, 12.30 i 14.30.

Autobus będzie kursował też z Dobronia. Sprzed kościoła w Dobroniu ruszy o 9.40 i 12.10. Spod Stacji Uzdataniania Wody wróci do Dobronia o 11.30 i 13.30. Po drodze będzie zatrzymywał się na przystankach linii „D”.

Rozkład jazdy autobusów bezpłatnych można znaleźć na stronie internetowej www.komunikacjapabiance.pl

Zorganizowanie Święta Wody jest możliwe dzięki finansowemu wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.