Eksperci poruszaj zagadnienia związane z ochroną środowiska i zagrożeniami, przed jakimi stoi nasz region. Adam Herbich zajmujący się na co dzień odnawialnymi źródłami energii, tłumaczył dlaczego takie rozwiązania są lepsze, niż te stosowane powszechne.

- Chodzi o to, żeby być niezależnym od sieci energetycznych i docelowo oszczędzać – mówił. - W tym momencie zaczyna się bum. Widać, że podnosi się poziom świadomości społecznej.

O ochronie zwierząt i walce o ich prawa wypowiadała się Monika Kościan ze Stowarzyszenia „Otwarte Klatki”.

- Walczymy o prawa zwierząt hodowlanych, dzikich i tych wykorzystywanych w cyrkach – mówiła. - Organizujemy różne kampanie społeczne i happeningi. Obecnie namawiamy ludzi do tego, aby odżywiali się wege.

Stowarzyszenie organizuje kampanię „Vegan Challenge”. Polega to na 22-dniowej diecie bezmięsnej. Zainteresowani są pod opieką mentora i otrzymują jadłospis.

Podczas pikniku mówiono również o walce ze smogiem i o geotermii.

- Tematy ekologiczne interesują mnie i zawsze będę walczył o to, żeby żyć w mieście, które jest jak najmniej zanieczyszczone – mówił Michał Pietrzak, kandydat do Sejmu.

Na pikniku jest też wiele dodatkowych atrakcji. Wolontariusze rozdają balony i malują twarze dzieciom. Poza tym można skorzystać z darmowych porad lekarzy, pomiaru poziomu cukru i ciśnienia krwi. Największą popularnością cieszy się pomidorowa w wersji wegetariańskiej.

- Bardzo dobra – mówią mieszkańcy.

Piknik ekologiczny zorganizowały ugrupowania lewicowe.