Strażnicy miejscy patrolujący miasto natknęli się na dwóch młodzieńców pijących alkohol na Starym Rynku. Była sobota, godzina 20.20.
– Mają po 16 lat, jeden uczy się w I LO, drugi jest uczniem Zespołu Szkół nr 2 – mówi Andrzej Wojkowski, komendant Straży Miejskiej. – Informacja o tym zdarzeniu została przekazana dyrektorom szkół.
14 października w Dniu Nauczyciela strażnicy nie zanotowali wydarzeń z udziałem pabianickich uczniów.
– Dają efekty nasze działania profilaktyczne w szkołach – dodaje Wojkowski.

Akcję „Nielat” przeprowadziła łódzka policja. We wtorek 14 października w godzinach popołudniowych policjanci sprawdzali miejsca gromadzenia się nieletnich zagrożonych demoralizacją, kontrolowali placówki handlowe pod kątem sprzedaży alkoholu nieletnim oraz legitymowali nieletnich, którzy zachowywali się niewłaściwie.
Tym razem skontrolowano 60 miejsc zagrożonych i 32 placówki handlowe. Przeprowadzili 17 interwencji wobec osób poniżej 18. roku życia, ujawniając 11 nieletnich zagrożonych demoralizacją. Młodzi ludzie byli pod wpływem alkoholu, palili papierosy i używali słów wulgarnych.
– 16-latka w stanie upojenia alkoholowego znaleziono na klatce schodowej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej. Miał przy sobie 2 butelki alkoholu – opowiada Radosław Gwis z łódzkiej policji. – Decyzją lekarza został przewieziony do szpitala na odtrucie. Wstępnie ustalono, że chłopak korzystając z wolnego Dnia Nauczyciela, przed południem zdobył alkohol i upił się do nieprzytomności. Na szczęście jego stan jest stabilny. Teraz policjanci wyjaśniają jak 16-latek wszedł w posiadanie alkoholu.
Przy ul. Aleksandrowskiej zatrzymano 15-latka, który miał przy sobie marihuanę. Okazało się ponadto, że chłopak od kilku miesięcy znęcał się nad swoją 11-letnią koleżanką. Sprawa ma charakter rozwojowy. 15-latek został umieszczony w policyjnej izbie dziecka, a o jego dalszym losie zadecyduje sąd rodzinny.