Ze względu na zagrożenie zarażeniem koronawirusem, w Pabianicach zamknięte będą nie tylko szkoły, ale i placówki publiczne dla odwiedzających, tj.:

Zobacz też: Zagrożenie epidemiczne: Recepta i zwolnienie lekarskie na telefon w pabianickich przychodniach [NUMERY]

  • Centrum Seniora,
  • Miejski Ośrodek Kultury (w tym Uniwersytet Trzeciego Wieku),
  • Muzeum Miasta Pabianic,
  • Miejska Biblioteka Publiczna (wypożyczalnia jest czynna dziś do godz. 19.00, filia dla dzieci i w szpitalu do godz. 17.00).
  • Pływalnia miejska (dzisiaj działa bez zmian).
  • Hala koszykówki, hala tenisowa i wszystkie obiekty sportowe.
  • Młodzieżowy Dom Kultury (od jutra do 25 marca zamknięty)

- Dokładnych informacji udzielają poszczególne placówki – tłumaczy Aneta Klimek, rzecznik Urzędu Miejskiego w Pabianicach. - Placówka Wsparcia Dziennego Junior, Warsztat Terapii Zajęciowej, Dzienny Ośrodek Adaptacyjny i Środowiskowy Dom Samopomocy przy Cichej 24 pracują do piątku, 13 marca.

Kino Tomi też podjęło decyzje o zamknęciu się. Najpierw w Łasku, teraz w Pabianicach.

- Od jutra przez 2 tygodnie kino będzie nieczynne - mówi Jacek Chmielewski, współwłaściciel. 

Termin ten zbiegł się akurat z wystąpieniem kabaretu Ani Mru Mru w Tomi.

- Będziemy zwracać pieniądze za bilety, przelewem i stacjonarnie. Wkrótce podamy godziny pracy kasy biletowej - dodaje.

W autobusach miejskich też zmiany. Przede wszystkim MZK wprowadza procedury sanitarne. Pracownicy będą dezynfekować uchwyty, przyciski, czy kasowniki.

- Drzwi otwierane są przez kierowcę, bez konieczności użycia przycisku przez pasażera – dodaje Klimek.

Specjalne zasady bezpieczeństwa wprowadziły Miejskie Centrum Pomocy Społecznej, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i pozostałe jednostki użyteczności publicznej, które przyjmują wielu interesantów. Zalecono też zmniejszenie liczby uczestników podczas ceremonii organizowanych w domu pogrzebowym na cmentarzu komunalnym.

- Na dziś nie ma zmian w organizacji pracy Urzędu Miejskiego – tłumaczy rzeczniczka.

Co w urzędach?

Prezydent Grzegorz Mackiewicz zaapelował do mieszkańców:

- W związku z informacją o zagrożeniu koronawirusem zachowujmy się tak, żeby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla siebie i innych. Bardzo proszę, żebyśmy nie bagatelizowali zaleceń służb sanitarnych, ale też nie popadali w panikę. Zachowajmy ostrożność i rozsądek, żeby ochronić siebie i najbliższych. W razie zauważenia objawów choroby trzeba telefonicznie skontaktować się ze służbami medycznymi lub sanitarnymi, bez przychodzenia do placówek medycznych.

Po decyzji premiera, o godz. 12.00 prezydenci spotkali się z dyrektorami pabianickich szkół, przedszkoli, jednostek kultury i MOSiR, żeby ustalić organizację pracy.

ZobaczKORONAWIRUS. Jest decyzja rządu w sprawie oświaty. Zamkną szkoły i przedszkola! Kto zaopiekuje się naszymi dziećmi?

Od jutra (12 marca) zawieszone są zajęcia dydaktyczne w szkołach i przedszkolach. 12 i 13 marca w szkołach i przedszkolach będą odbywały się tylko zajęcia opiekuńcze. Od 16 do 25 marca wszystkie szkoły i przedszkola będą nieczynne. Bez zmian pracują komisje rekrutacyjne w naborze do przedszkoli i szkół podstawowych – wyniki będą wywieszone w placówkach.

Wydział komunikacji w Starostwie Powiatowym mimo kolejek, nie zostanie zamknięty. Petenci muszą załatwić swoje sprawy. Starostwo wprowadzi jedynie środek ostrożności.

- Przy podajniku numerków będzie zamontowany dozownik z płynem dezynfekującym - mówi Krzystof Habura, starosta.

W Powiatowym Urzędzie Pracy też zmiany. W planach jest zamontowanie szyb oddzielających pracowników od petentów w Biurze Interesantów.

Wzmocnienie szpitala

Prezydent Grzegorz Mackiewicz zdecydował dzisiaj o przekazaniu 100.000 zł z rezerwy celowej na działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19. Pieniądze będą przeznaczone na wzmocnienie zabezpieczenia szpitala  w Pabianicach. Jednocześnie na mocy przyjętej 2 marca „specustawy koronawirusowej”, prezydent wystąpił do wojewody łódzkiego o przyznanie dotacji celowej w wysokości 500 tys. zł na działania prewencyjne prowadzone przez PCM. Pabianicki szpital jest jedyny na terenie powiatu pabianickiego i obejmuje swoim zasięgiem ok. 119 tys. mieszkańców.