- Na pielgrzymki piesze ludzie chodzą od setek lat. Ostatnio modne są też pielgrzymki biegowe czy rowerowe. Chcieliśmy wymyślić coś innego i dlatego powstał pomysł zorganizowania pielgrzymki pływackiej – tłumaczy ks. Michał Misiak z parafii św. Mateusza.

Chcą przepłynąć dystans z Pabianic na Jasną Górę. To pomysł Arkadiusza Szczepaniaka, nadzwyczajnego szafarza eucharystii i miłośnika pływania. 

Pielgrzymka odbędzie się 21 czerwca na basenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Grota-Roweckiego. "Pielgrzymi" będą pływać na 6 torach. Cztery środkowe będą dla tych pływaków, którzy zadeklarują, że przepłyną minimum jeden kilometr.
- Będzie ustalony harmonogram godzinowy, aby każdy wiedział, na którą ma przyjść – wyjaśnia ksiądz.

Na jednym torze będą pływać wyczynowcy, czyli ratownicy z Pabianic i okolic.

- Oni będą nadrabiać dystans – mówi ks. Misiak. - Szósty tor będzie dla wszystkich. Tam popłynął ci, którzy są w stanie pokonać jedną, czy kilka długości. Nie będzie na ten tor zapisów, a jedynie kolejka.

Na każdym słupku będą siedzieli sędziowie. Ich zadaniem będzie zliczanie przepłyniętych długości. Ogłoszą koniec, gdy pabianiczanie pokonają 96 kilometrów.

O duchowy aspekt pływackiej pielgrzymki zadbają paulini, którzy przyjadą z Jasnej Góry. Odprawią mszę świętą na rozpoczęcie i ustawią na pływalni kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Pielgrzymi pływając będą mieli ją przed oczami. 

W tym czasie na terenie MOSiR-u będzie się odbywała impreza sportowo-piknikowa. W planach są konkursy dla dzieci: skoki na skakance, gokarty. W hali sportowej odbędzie się mecz w siatkówkę o puchar dziekana pabianickiego dekanatu. Z atrakcji piknikowych będzie grill i konkurs piosenki pielgrzymkowej. Impreza potrwa od 9.00 do 18.00.
Trwa rekrutacja pielgrzymów. Kto chce popłynąć na czterech środkowych torach, może się zgłaszać. Wystarczy wydrukować i wypełnić kupon z ze strony internowej lub wyciąć kupon, który będzie we wtorkowym wydaniu Życia Pabianic i przynieść go do redakcji przy Starym Rynku 7. Z chętnymi będzie się kontaktował ks. Michał Misiak.