ad

Od 4 stycznia 2016 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące młodych kierowców, którzy uzyskali kategorię „B” prawa jazdy.

- Okres próbny trwa dwa lata. Między 4 a 8 tygodniem posiadania prawa jazdy młody kierowca będzie zobowiązany do wzięcia udziału w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego – o nowych przepisach mówi Łukasz Kucharski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi.

Na teorię przeznaczono jedną godzinę (koszt 100 zł), a na praktykę dwie godziny (koszt 200 zł). Szkolenie ma być prowadzone przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Część praktyczna to między innymi ćwiczenie poślizgów i hamowanie z użyciem ABS. Takie szkolenie będzie prowadził Ośrodek Doskonalenia Jazdy.

Na dodatek przez 8 miesięcy samochód prowadzony przez młodego kierowcę musi być oznaczony z przodu i z tyłu nalepką z liściem klonowym. Nowością jest też zapis, że przez 2 lata kierowca nie może przekraczać prędkości: 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na dwujezdniowej drodze ekspresowej i autostradzie.

Jeśli w ciągu 2 lat dwukrotne popełni wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu komunikacyjnemu, będzie musiał iść na kurs reedukacyjny. Jeśli dopuści się trzeciego wykroczenia, prawo jazdy zostanie zatrzymane.