Od kilku lat pabianicki finał organizowany jest w Zespole Szkół nr 2. Tutaj darczyńcy przywożą paczki i stąd wolontariusze ruszają do rodzin. W tym roku wytypowano ich 29.

- Są to rodziny, którym pomoc Szlachetnej Paczki daje szansę na wyjście z trudnej sytuacji – mówi Izabela Malinowska, koordynatorka Szlachetnej Paczki w Pabianicach.

Paczkę dla ostatniej rodziny, która jeszcze 6 grudnia czekała na naszą pomoc, przygotował Blok Samorządowy Razem.

Do każdej z rodzin trafiło od kilku do nawet kilkudziesięciu pudeł. W kartonach były przede wszystkim artykuły pierwszej potrzeby, takie jak: jedzenie, odzież, artykuły biurowe i chemiczne. Dość często wśród potrzeb pojawiał się węgiel. Były też: pralki, telewizory i lodówki. Akcją objęte są Pabianice i okoliczne miejscowości.

- Bardzo dziękujemy za tak duże włączenie się w Szlachetną Paczkę. Jak co roku, Pabianice pokazały, że potrafią się zmobilizować. Każdy pomagał, jak mógł – dodaje Izabela Malinowska.

Za organizację akcji odpowiadało 16 wolontariuszy.

Wśród darczyńców są szkoły średnie i podstawowe. Paczki przygotowywały przedszkola i przedsiębiorcy z powiatu pabianickiego. Od kilku lat w akcję włączają się pracownicy Starostwa Powiatowego. Organizują się również sami mieszkańcy, którzy zbierają pieniądze i rzeczy wśród znajomych i sąsiadów.

W akcję angażują się również strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych. To dzięki nim paczki trafiają do potrzebujących. W tym roku były to: OSP Górka Pabianicka, OSP Janowice, OSP Rydzyny, OSP Pawlikowice, OSP Wola Zaradzyńska, OSP Piątkowisko, OSP Kudrowice i OSP Konin.

- Niektóre ważą naprawdę sporo. Czasem trzeba wnieść lodówkę na trzecie piętro, innym razem pralkę. Jest co robić – mówią strażacy z OSP Górka Pabianicka.

Łącznie paczki przygotowywało 879 osób. Ich wartość to 103.923 zł. Do jednej z rodzin trafiło aż 45 kartonowych pudeł. Była to największa „Szlachetna Paczka” w tej edycji programu.

W tym roku w sposób szczególny organizację pabianickiego finału wsparli: Dorota Pędziwiatr i Cech Rzemiosł Różnych, Zespół Szkół nr 2, firma Jantoń, Nadleśnictwo Kolumna, Fabryka Wełny, Bufet Erka, wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 5 i z ZS2, Restauracja „Jubilatka”, Warsztaty Terapii Zajęciowej, pub Zielona Górka i Coffe House.

Więce na ten temat przeczytasz w papierowym wydaniu Życia Pabianic.