Na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim podsumowano XVII edycję turnieju „Młoda krew ratuje życie”. Z powodu pandemii w 2020 roku było trudniej.

- Mijający rok nie sprzyjał oddawaniu krwi przez uczniów szkół ponadpodstawowych, niemniej osiągnięcia uczniów z Zespołu Szkół numer 3 w Pabianicach spowodowały, że w kategorii „aktywność szkoły”, czyli ilość oddanej krwi w przeliczeniu na jednego dorosłego ucznia szkoły pozwoliły na to, że w województwie łódzkim szkoła zajęła w tej kategorii pierwsze miejsce, a w skali kraju zaś zajęła trzecie miejsce – informuje Andrzej Chałupka, prezes pabianickiego koła HDK PCK.

Wskaźnik osiągnięty przez uczniów-krwiodawców z ZS 3 to 0,594 ml krwi na jednego dorosłego ucznia szkoły. To ponad pól litra tego „bezcennego leku”, które oddał uczeń tej szkoły mający ukończone 18 lat.

Opiekunami szkolnego koła są nauczycielki: Renata Krysiak i Katarzyna Kozłowska – Marks.

ZS 3 zajął 1. miejsce również w powiecie pabianickim, wśród wszystkich szkół ponadpodstawowych z terenu Pabianic i powiatu pabianickiego, jeśli chodzi o ilość oddanej krwi w 17. edycji turnieju. Krwiodawcy ze tej szkoły oddali 52 litry 300 ml krwi.

W klasyfikacji ogólnopolskiej ZS3 „pokonał” Technikum Leśne w Białowieży tylko o 0,001 ml.

- To świadczy o tym jak zacięta jest rywalizacja – dodaje Andrzej Chałupka.