Rosną opłaty czynszowe w blokach Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Powodem jest podwyżka opłat za wywóz śmieci - o 20 proc., wzrost opłat za windy - o 10 proc., wyższe rachunki za zimną wodę i odprowadzanie ścieków.
Lokatorzy, którzy za gaz płacą ryczałt, będą musieli wyłożyć po około 7 zł miesięcznie od osoby, bo gaz zdrożał o 10 proc.
Lokatorzy bloków, w których są windy, za konserwację dźwigu płacą teraz 2,26 zł od osoby (a na remont 80 gr) zapłacą 2,49 zł i 88 gr.
Wszyscy drożej zapłacimy za wywóz śmieci. Comiesięczna opłata od każdej zameldowanej osoby wzrośnie z 5,52 do 6,15 zł.
- Opłata za składowanie tony odpadów wzrosła 1 stycznia z 75 do 100 złotych. Dlatego mamy wzrost cen za wywóz śmieci z przyblokowych śmietników – wyjaśnia Maciej Przybylski, prezes Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Jednak najbardziej wzrośnie opłata za wodę i ścieki. W mieszkaniach, w których nie ma wodomierzy, płaci się ryczałtem od osoby. Teraz jest to 66,33 zł. Od 1 kwietnia ryczał wyniesie 78,27 zł. Do tego trzeba dodać opłatę za podgrzanie wody – 55,16 zł. W sumie jedna osoba zapłaci ryczałtem za wodę zimną, podgrzanie wody i ścieki 133,43 zł.
- Dziwię się, że te osoby nie mają wodomierzy. Przecież to się im nie opłaca – uważa prezes spółdzielni. - Licząc z wodomierzy, wychodzi mniej.
Nie będzie podwyżki czynszów z powodu wzrostu opłat za ciepło, choć w grudniu Zakład Energetyki Cieplnej podniósł ceny w Pabianicach o 10 procent.
- Nie podniesiemy lokatorom opłat za ciepło, ale należy się liczyć z tym, że z tego powodu będą mniejsze zwroty przy rozliczeniu sezonu grzewczego - przygotowuje lokatorów prezes Przybylski. - Nie wzrastają też opłaty na termomodernizację i fundusz remontowy.
Czynsz w mieszkaniach spółdzielczych wzrośnie od 1 kwietnia. Za mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych w budynku ocieplonym, z podzielnikami na kaloryferach i wodomierzami, gdzie mieszkają 4 osoby, płaci się teraz czynsz - 563 zł. Po podwyżce czynsz wzrośnie o 4,62 zł.
Jedna osoba zajmująca mieszkanie o pow. 61 m kw. w budynku przed ociepleniem, gdzie gaz jest pobierany z licznika zbiorczego, nie ma podzielników ciepła na kaloryferach i wodomierzy, za czynsz płaci teraz 549,23 zł. Jej opłaty wzrosną o 15,43 zł.
- Wyliczyłem, że czynsz może wzrosnąć od 4 do 15 złotych – szacuje prezes. - Dodatkowo wzrosną opłaty za wodę i ścieki, które zostaną wyliczone na podstawie wskazań wodomierzy. Woda zimna o 11 procent, a ścieki o 19 procent.
Podwyżka wody będzie 1 kwietnia.


Jeśli teraz za wodę (według podzielników) płacisz co miesiąc 140 zł, to od 1 kwietnia zapłacisz 12 zł więcej.
Wyliczenie:
Zimna woda - było 26 zł, a będzie o 2,86 zł drożej. Ścieki – było 50 zł, a będzie o 9,50 zł drożej. Opłata za podgrzanie wody nie zmieni się i będzie wynosiła w tym przypadku nadal 64 zł.


Za co płacimy, mieszkając w blokach spółdzielczych, oprócz eksploatacji, funduszu remontowego, opłaty na termomodernizację i ogrzewania:
4 grosze (od metra kw. mieszkania) – opłata na działalność kulturalno-oświatową spółdzielni
1,38 zł – za domofon
6,15 zł (od osoby) – za wywóz śmieci
3,37 (od osoby) – za windę (jeśli jest w bloku)
60 gr – za odczyt z wodomierzy