ad

Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy 16 marca. Pabianicki sztab spodziewa się w tym roku udziału nawet 250 osób.

Tym razem pabianiczanie będą mieli możliwość wyboru 3 tras: 42-kilometrowej wokół Pabianic, 53-kilometrowej do Rossoszycy oraz 48-kilometrowej do Parzna.

Każda z tras jest długa i trudna.

- Ta do Rossoszycy jest przeznaczona dla osób aktywnych fizycznie, przyzwyczajonych do regularnego długotrwałego wysiłku. Marsz nocą jest bardziej męczący niż w dzień i należy się do niego wcześniej przygotować psychicznie i fizycznie – mówi Roman Kopias ze sztabu pabianickiej EDK.

Na trasie, najczęściej pokonywanej samotnie i w ciszy, potrzebny będzie prowiant, wygodne, wodoodporne buty, latarka (najlepiej czołowa), odblaski, naładowany telefon komórkowy.

- To pokonanie nocą w ciszy i samotności wybranej trasy, zmaganie się z własnymi słabościami, medytowanie rozważań – mówi Anna Madej, członkini sztabu. – Uczestnictwo ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. EDK jest miejscem dla każdego, kto szuka Boga i chce odkryć swoją tożsamość.

Ekstremalne wyzwanie przyciąga coraz więcej zwolenników. W ubiegłym roku w EDK Pabianice uczestniczyło blisko 170 osób.

- W tym roku spodziewamy się nawet 250 uczestników – mówi Marcin Kociołek, lider pabianickiego sztabu.

16 marca pabianiczanie o godz. 20.00 wyruszą już w trasę po raz czwarty. Zapisy: www.edk.org.pl.

- Dobrze jest poinformować bliskich o planowanym wyjściu i zabezpieczyć transport powrotny, jeżeli z trasy trzeba będzie zawrócić. W EDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia – dodaje Kopias.

Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa?

Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek kościoła, przekształcenie jej w pieszą, nocną wędrówkę (trasy mają minimum 40 kilometrów) oraz głębokie przeżycie i doświadczenie własnej słabości. Ideą przyświecającą EDK jest schemat "wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie".

Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest zorganizowaną pielgrzymką, lecz indywidualną praktyką religijną. Sztab EDK dostarcza jedynie rozważań na stacje drogi krzyżowej i propozycję tras, ale samo ich pokonanie i decyzja o ostatecznym kształcie trasy należy do uczestników. Uczestnicy pokonują trasy w grupach nie większych niż 10 osób.

Zgodnie z zaleceniami pomysłodawców, trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej powinna:

- mieć co najmniej 40 km,

- wymagać od uczestnika co najmniej 8 godzin marszu,

- biec poza głównymi drogami i poza terenami zaludnionymi,

- być pokonywana w nocy,

- być pokonywana w milczeniu.