Do Pabianic przyjechali dziś przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia Polska 2050, posłanka Hanna Gill-Piątek, radny sejmiku wojewódzkiego Paweł Drążczyk. Miejsce spotkania nie było przypadkowe - przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 71 z linią kolejową nr 14. Tematem konferencji był, w dużym uproszczeniu, problem wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców osiedla Zatorze.

Przy okazji Polska 2050 przedstawiła pabianickie twarze swojego ruchu. Przedstawicielką stowarzyszenia w powiecie pabianickim jest Renata Uznańska-Bartoszek, natomiast koordynatorami prac w powiecie są: Renata Witczak, Dawid Stępniewski.

POlska 2050

- Jako pabianiczanka, a na co dzień mieszkanka osiedla Zatorze, od przeszło 20 lat doświadczam, jak wielu mieszkańców północnej części Pabianic, uciążliwości jakie wynikają z braku wiaduktu na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 71 z linią kolejową nr 14 – wyjaśniła Renata Uznańska- Bartoszek. - W tym momencie przejazd jednego pociągu potrafi zatrzymać ruch na 10 minut paraliżując nasze miasto od strony ulicy Lutomierskiej, Partyzanckiej, Wspólnej, Torowej i Łaskiej. Natomiast od strony północnej samochody zjeżdżające z Dobronia, czy z Łodzi z drogi S14 w godzinach szczytu muszą czekać około 20 minut.

Pabianiczanka pokazała petycję w sprawie budowy wiaduktu pod linią kolejową, skierowaną do Ministra Infrastruktury. Podpisy pod petycją będą zbierane głównie w okolicy skrzyżowania, w czasie gdy mieszkańcy będą czekać na przejazd przez tory. Wtedy, gdy będzie największy ruch.

- A tak jest najczęściej rano, gdy wszyscy chcą przedostać się do pracy, szkół czy przedszkoli – dodaje przedstawicielka.

Polska 2050 wsparła w ten sposób działania miasta, które od wielu lat nie może osiągnąć porozumienia z zarządcami krzyżujących się tu dróg. Przypomnijmy, że Pabianice wygospodarowały w budżecie środki, by choć w niewielkiej części dołożyć się do inwestycji.

Zobacz: Tunel pod przejazdem na Lutomierskiej nie powstanie? Chęci są, ale...

- Tak naprawdę na razie właścicielem obu tych dróg jest Ministerstwo Infrastruktury, bo PKP PLK jest spółką Skarbu Państwa – wskazał radny Sejmiku Wojewódzkiego. - Jeżeli to (DK 71 – przyp. red.) zacznie być drogą wojewódzką, wtedy rzeczywiście będą dwa podmioty to finansować, ale na ten moment jest jeden podmiot.

Posłanka Gill-Piątek odczytała nazwiska wszystkich dotychczasowych ministrów, którzy przez ostatnie 18 lat zaniedbywali budowę tego wiaduktu. Nazwała ją „listą hańby”.

Zobacz też: „Przejazd śmierci”. Tutaj od stu lat giną pabianiczanie. A tunelu pod torami wciąż nie ma

Po konferencji przedstawiciele ruchu wybrali się na Lewityn z misją edukacji ekologicznej mieszkańców. Rozdając podczas pikniku rodzinnego, eko woreczki na zakupy.

O godzinie 22.00 z inicjatywy sympatyków, rozpocznie się nocne "łowienie owadów na światło" na starym placu zabaw w Parku Wolności.

- To niesamowita okazja do poznania nocnego życia owadów pod okiem ich miłośnika i znakomitego fotografa Jacka Nowaka – zachęcają.