W pabianickich szkołach ponadpodstawowych uczy się ponad 2.000 uczniów. Wcześniej rok szkolny ukończyło ok. 500 maturzystów. W liceach pozostali uczniowie klas pierwszych i drugich, a w technikach klas pierwszych, drugich i trzecich. W Zespole Szkół nr 1 – 366 uczniów, w Zespole Szkół nr 2 – 580, w Zespole Szkół nr 3 – 388, w I Liceum Ogólnokształcącym – 316 i w II Liceum Ogólnokształcącym – 407.

Większość uczniów nie odwiedzała szkoły od 12 marca. Wtedy wprowadzono naukę zdalną. Nieliczni korzystali z konsultacji, które umożliwiono im w czerwcu, przed wystawieniem ocen.

Dziś (piątek) przy wejściu do szkoły stoi płyn do dezynfekcji. Należy być w maseczce i przestrzegać odpowiednich odstępów.

- Jako szkoła, w której jest profil logistyczny bardzo dobrze rozplanowaliśmy wejścia i wyjścia poszczególnych klas. Zakończenia roku odbywają się w czterech największych salach, do tego uczniowie wchodzą czterema różnymi wejściami. Każda klasa ma wyznaczoną godzinę. Po wyjściu sala jest dezynfekowana i przygotowywana do przyjęcia kolejnych uczniów. Spotkanie z wychowawcą ograniczono do maksymalnie pół godziny – informuje Agnieszka Kulpińska – Górska, dyrektor ZS 3.

- Uczniowie indywidualnie odbierają świadectwa w sali gimnastycznej – informuje Beata Drabikowska, wicedyrektor II LO.

Dyrektorzy szkół w ostatnim dniu szkoły życzyli uczniom wypoczynku i udanych wakacji. Tak było każdego roku. Tym razem życzenia były inne.

- Wszyscy byśmy chcieli jednego. Abyśmy spotkali się tutaj we wrześniu. Tego życzymy sobie, nauczycielom i uczniom – mówi Eliza Matusiak, wicedyrektor ZS 2. - Powrót do szkół został ogłoszony, więc miejmy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna będzie się normować i tak się stanie. Nie będziemy się cieszyć przedwcześnie, ale wszyscy żyjemy nadzieją.

Przed szkołami średnimi czas wytężonej pracy w okresie wakacyjnym. Wydłużono nabór do szkół, który potrwa w tym roku do połowy sierpnia. Później będzie trzeba przygotować placówki na przyjęcie uczniów zgodnie z wytycznymi, które do tego czasu wyda rząd. Wakacje kończą się w tym roku w poniedziałek (31 sierpnia). Pierwszy dzień nowego roku szkolnego wypada we wtorek.