E-skierowania na szczepienia na Covid-19 dla dzieci wieku 5-11 lat są już w systemie. Rodzice od razu zaczęli zapisywać swoje pociechy. Terminów na razie nie brakuje. Wolne są miejsca również przed świętami.

- Na pewno dla wszystkich wystarczy szczepionek. Zainteresowanie od początku widać, że jest duże. Wielu mieskańców powiatu pabianickiego chciałoby zdążyć zaszczepić dziecko pierwszą dawką jeszcze przed Wigilią. Czas jest bardzo dobry, bo teraz dzieci będą na nauczaniu zdalnym, więc w razie gorszego samopoczucia będą w domu, a nie w szkole – mówi Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ.

Zaszczepić dziecko będzie można w Eskulapie. Tutaj terminy są od ręki. Nie ma problemów z zapisaniem. Inaczej sytuacja wygląda w Centrum Medycznym Scanmed przy ul. Mariańskiej. Tutaj zapisy trwają, ale na styczeń. Utworzona jest lista rezerwowa na którą można zapisać dziecko. Gdy pojawią się nowe terminy pracownicy recepcji będą oddzwaniać i umawiać chętnych.

Na razie nie będą prowadzone szczepienia dzieci w Przychodni Pabian-Med.

- Do końcu roku na pewno nie będziemy uczestniczyli w tej akcji. Szczepimy dzieci starsze i z tego nie rezygnujemy – poinformowała pani z recepcji.

Dzieci można zaszczepić tylko w tych punktach, w których jest lekarz. W przypadku dorosłych mogli ich kwalifikować na szczepienie również przedstawiciele innych grup zawodowych.

- W aptekach szczepią głównie farmaceuci, dlatego raczej rodzice będą szczepiać dzieci w przychodniach zdrowia – dodaje rzeczniczka łódzkiego NFZ.

Dzieci od 5 do 11 roku życia będą miały podaną „dawkę pedriatyczną” liczącą 10 mikrogramów szczepionki Pfizer.

– Proces jest podobny do tego, który znamy. Każdy z nas szczepił dzieci, gdy były one małe. Wchodzimy do pokoju lekarza, który dziecko bada, ocenia stan jego zdrowia i decyduje czy można je zaszczepić czy nie - przypomina Anna Leder. - Jeśli tak, zostanie wykonane szczepienie. Różni się to tym, że dawka przypominająca jest już po 21 dniach.

Rodzice będą zapisywać na nią dzieci od razu po podaniu pierwszej dawki. Ustalać to będą w punkcie szczepień.

W każdym powiecie w województwie łódzkim jest po kilka lub kilkanaście punktów. Szczepionek ma nie braknąć. W województwie łódzkim do szaszczpienia jest 164.504 dzieci od 5 do 11 roku życia. W powiecie pabianickim to 8.141 dzieci.

- Punkty zamówiły już szczepionki i cały czas składają te zamówienia – dodaje rzeczniczka łódzkiego NFZ.

Dzieci zaszczepione dwoma dawkami nie będą trafiały na kwarantannę w przypadku gdy pojawi się Covid-19 w szkołach. Jeśli ktoś zaszczepi dziecko teraz, ma ono szansę wrócić do szkoły po zdalnym nauczaniu podwójnie zaszczepione.

E-skierowania dla dzieci znajdziemy na Internetowym Koncie Pacjenta.

- Logujemy się na swoje konto i potem na konto dziecka. Wpisujemy nazwisko dziecka, pesel i nasz numer telefonu. Przychodzi kod autoryzacyjny i otwiera się dla nas okienko, gdzie możemy wybrać dowolny punkt na ternie województwa. Jeśli wpiszemy kod pocztowy wyskoczą nam te punkty, które mamy najbliżej miejsca zamieszkania – wyjaśnia Anna Leder. - Jeśli nie macie państwo dostępu do IKP to wtedy zapiszemy dziecko dzwoniąc na infolinię.

Od 12 do 19 roku życia zaszczepionych jest 38 procent dzieci i młodych ludzi w województwie łódzkim. Jeśli dziecko ma teraz 11 lat a za chwilę będzie miało 12 zostanie zaszczpione pierwszą dawką dla dzieci, a drugą tą, która jest dla osoby dwunastoletniej.

Co ważne! Na szczepienie dziecko przychodzi z rodzicem. Jeśli przyjdzie np. z pełnoletnim rodzeństwem, nie zostanie zaszczepione. Trzeba również wypełnić ankietę. Można ją ściągnąć z internetu i zrobić to w domu.