Pożegnaliśmy człowieka, który pozostawił po sobie spory dorobek. Był autorem wielu publikacji: książek i artykułów. To po nim zostanie.

O tym, że Robert Adamek był ważną postacią dla Pabianic, świadczy obecność wielu osobistości na jego pogrzebie. Były władze miasta, w tym Zbigniew Dychto, prezydent, Grzegorz Mackiewicz, wiceprezydent, Radosław Januszkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej, Waldemar Flajszer, wiceprzewodniczący Rady Powiatu. Byli pracownicy Muzeum Miasta Pabianic, z którymi pracował oraz znajomi z różnych instytucji kulturalnych i oświatowych.

Prezydent w przemówieniu nazwał Adamka „nowym Baruchem”.

- Był pochłonięty poszukiwaniem w archiwach nieodnalezionych jeszcze informacji, pełen pasji, planów i pomysłów na przyszłość. Z jego wiedzy będą teraz korzystać kolejne pokolenia – mówił Zbigniew Dychto.

Wiersz charakteryzujący osobowość Roberta Adamka odczytała Gabriela Wyrwicka, jego znajoma.

Grażyna Sałacińska poinformowała zebranych o tym, że razem z Adamkiem zaczęła robić film o Edwardzie Fokczyńskim. Jest już na ukończeniu, ale zabrakło pieniędzy. Jeśli znajdą się chętni sponsorować tę inicjatywę, film zastanie zakończony. Będzie poświęcony Robertowi Adamkowi. 

Adamek zmarł 11 maja. Został pochowany na cmentarzu w Dłutowie.

 

http://www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/miasto/krotko/zegnamy-roberta.html