Przyjechała do Polski po siedmiu latach od ostatniego pobytu. 11 marca w archikatedrze warszawskiej odebrała z rąk biskupa polowego Józefa Guzdka medal Fides et Ratio (w tł. wiara nie wyklucza rozumu). Medal przyznaje Towarzystwo Fides et Ratio powstałe z inicjatywy prymasa Józefa Glempa.
Jego zadaniem jest integracja środowiska ludzi nauki, kultury, działaczy społecznych.
Wojtaszek-Kubiak od wielu lat mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych. Obecnie uczy śpiewu na uczelni muzycznej w stanie Indiana.

We wtorek artystka znalazła chwilę, by spotkać się z władzami Starostwa Powiatowego, dyrekcją i młodzieżą szkoły muzycznej i I LO. Wysłuchała też małego koncertu w wykonaniu młodego akordeonisty ze szkoły muzycznej.

Teresa Kubiak jest najwybitniejszą w dziejach „ziemi pabianickiej” artystką, śpiewaczką, primadonną najsłynniejszych scen operowych w Europie i Ameryce Północnej. Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Śniadeckiego w Pabianicach i Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi na kierunku wokalnym pod kierownictwem prof. Olgi Olginy. Jej partnerami na scenach operowych całego świata byli najwięksi artyści II połowy XX wieku. Teresa Kubiak nagrywała m.in. dla takich wytwórni jak Decca, Sony, Columbia, Mondo Musica czy EMI. Najważniejsze dokonania fonograficzne Teresy Kubiak to przede wszystkim realizacja „Eugeniusza
Oniegina” P. Czajkowskiego pod sir Georgem Soltim, a także „Symfonia nr 14” D. Szostakowicza z Filharmonią Nowojorską pod Leonardem Bernsteinem.
W połowie lat siedemdziesiątych Teresa Kubiak otrzymała Nagrodę Artystyczną Pierwszej Klasy Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Macierzysta uczelnia artystki postanowiła nadać jej zaszczytny tytuł doktora honoris causa za ogromny dorobek artystyczny i zasługi na polu krzewienia kultury polskiej.