Dron wyposażony w mobilne laboratorium do badania zanieczyszczeń powietrza został zaprezentowany dziś na terenie komendy Straży Miejskiej przez Konsorcjum Softblue i Novelty. Propozycja tej firmy została wyłoniona w procedurze zapytania ofertowego i była jedyną, która spełniła wymogi formalne. Koszt latającego "strażnika" to około 134  tysiące złotych.

- Przedstawiony sprzęt był testowany w warunkach jakich będzie w przyszłości wykorzystywany i wszystkie jego podzespoły oraz odczyty zadziałały bez uwag i całkowicie spełniły nasze oczekiwania potwierdzając, że jest to sprzęt najwyższej klasy- chwalą funkcjonariusze.

Do podpisania umowy dojdzie najprawdopodobniej w tym miesiącu. Kolejnym krokiem będzie szkolenie naszych strażników w obsłudze urządzenia.

Sprzęt ma się sprawdzać nie tylko w walce z trucicielami. Ma służyć także jako mobilne centrum monitoringu np. podczas imprez masowych oraz przy współpracy z policją i strażą pożarną w czasie poszukiwań osób zaginionych. Firma, która prezentowała dziś urządzenie jest prekursorem tematyki antysmogowej w Polsce.  

SoftBlue S.A. wzięła udział w realizacji projektu "Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach".

Fundusze na zakup mobilnego laboratorium pochodzą z Budżetu Obywatelskiego. Projekt „Dron- strażnik czystego powietrza” był jednym ze zwycięskich zadań. Zabezpieczono na ten cel 135 tys. złotych. Koszt sprzętu to około 134 tys. złotych.