Przed komisja stanie 533 mężczyzn i 15 kobiet. Nie ma obowiązkowej służby, ale trwa kwalifikacja wojskowa.

– Od 3 do 28 lutego będzie pracować komisja kwalifikacyjna w Pabian -Medzie przy ul.Kilińskiego – informuje Paweł Glapa ze Starostwa Powiatowego.

Do końca miesiąca komisja przebada mieszkańców Pabianic i powiatu pabianickiego. Na pierwszy ogień pójdą pabianiczanie, potem mieszkańcy Lutomierska,Konstantynowa, Dobronia, gminy Pabianice, Dłutowa i Ksawerowa.
– Dziennie komisja przebada około 30 osób – dodaje urzędnik.–
Młodzi ludzie zostaną przebadani przez lekarza. Przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień przekaże książeczki wojskowe, a także porozmawia z niektórymi o ewentualnej nauce w szkole wojskowej i karierze w wojsku.

W tym roku przed komisję wezwano 15 pań (rocznik 1996 do 2001), które uczą się, bądź ukończyły takie kierunki jak psychologia (5 pań) weterynaria (6), lekarski(1), farmaceutyczny (2), stomatologia(1).

– One także będą mogły porozmawiać o ewentualnym zatrudnieniu w wojsku – dodaje urzędnik.

Kwalifikacja wojskowa od 2009 roku zastępuje pobór wojskowy. Na komisji jest lekarz, pielęgniarka i przedstawiciel Starostwa. Obecnie nie ma obowiązku odbycia służby wojskowej, a kwalifikacja ma na celu zidentyfikowanie potencjalnych kandydatów.
Chętnych do zawodowej służby jest niewielu. Zachęcać może to, że wojsko daje stabilizację i dobre warunki zatrudnienia.
– Jakieś 10 procent osób, które przychodzą na kwalifikacje pyta o możliwość pracy w wojsku – dodaje urzędnik.