ad

Projekt budzi jednak kontrowersje części pabianiczan. Gracjan Majewski – przedstawiciel stowarzyszenia „Pracownia Pomysłów” (absolwent II LO) uważa, że koszt budowy boiska do siatkówki  (prawie 385 tys. złotych) to astronomicznie duża kwota. Drążąc temat, ustalił, że miasto Pabianice wybudowało w ramach Budżetu Obywatelskiego boisko do siatkówki plażowej za kwotę kilkukrotnie niższą – tj. blisko 55 tysięcy złotych.

Według Majewskiego, kontrowersyjny jest także rodzaj nawierzchni zastosowanej przy realizacji projektu.

- Nie spełnia ona żadnych wymogów dla tego sportu – twierdzi pabianiczanin. – Można grać w siatkówkę halową lub plażową. Nie ma siatkówki poliuretanowej. Korzystanie z tego boiska będzie kończyło się poważnymi urazami przy zaangażowanej grze.

Stowarzyszenie, które reprezentuje Majewski, uważa, że te pieniądze można byłoby przeznaczyć na pilniejsze potrzeby szkoły, tym bardziej że uczniowie mają do dyspozycji aż trzy boiska do gry w piłkę siatkową: dwa w Powiatowej Hali Sportowej, w której także odbywają się lekcje WF-u oraz jedno w sali gimnastycznej przy budynku placówki.

Co na to władze powiatu?

Mówi starosta Krzysztof Habura:

– Rzeczywiście szkoła ma duże potrzeby i nie jesteśmy w stanie ich wszystkich zaspokoić. W latach ubiegłych wyremontowano między innymi: toalety, korytarze, pracownie, legendarne dębowe schody, natryski. Szkoła korzysta na lekcje WF-u z pobliskiej hali powiatowej, ale to nie wystarcza. Dyrekcja wnioskowała do Starostwa o wybudowanie boiska. Nie ma na terenie szkoły miejsca na boisko wielofunkcyjne. Możliwe jest wybudowanie boiska do siatkówki, bo jest akurat tyle miejsca. I to zostanie zrobione. Co do kosztów… 55 tys. zł może kosztować boisko do siatkówki plażowej. Dziś ceny materiałów budowlanych i robocizny poszły ostro w górę, a w tym przypadku trzeba odwodnić teren, utwardzić go. Sporo kosztuje skomplikowana technologia kładzenia nawierzchni poliuretanowej. Taką nawierzchnię mają inne boiska w mieście. Co do przypadków kontuzji, to zdarzają się one nawet podczas gry na piasku. Podczas lekcji WF-u na boisku młodzież będzie się uczyć gry. Mam nadzieję, że nie będzie takich akcji jak na meczach zawodowców.

Jak poinformowało Starostwo, prace przy budowie boiska dobiegają końca. Będzie gotowe na 1 września. Dodatkowe zajęcia dla uczniów finansuje Ministerstwo Sportu.

Wielofunkcyjne boisko do siatkówki i koszykówki jest szerokie na 14 metrów i długie na 26 metrów. Pokryje je nawierzchnia sportowa poliuretanowo-gumowa niebieska i czerwona po bokach. Wokół staną chwytacze do piłek.

- Przepisy oświatowe zmuszają dyrektora szkoły do udostępnienia uczniom boiska na świeżym powietrzu. Do tej pory takiego nie mieliśmy – mówi Krzysztof Zajda, dyrektor palcówki.- Teraz będzie prawdziwe i profesjonalne boisko, które długo nam będzie służyć. Zwłaszcza, że nasi uczniowie mają dodatkowe zajęcia finansowane przez Ministerstwo Sportu. Trenują siatkówkę i piłkę nożną.

Koszt projektu i budowy boiska to w sumie prawie 385.000 zł.