Od kilku do kilkunastu dzieci przychodzi na zajęcia z capoeiry. Są organizowane już drugi rok. Ćwiczą zarówno maluchy, jak i trochę starsi.

- Capoeira to zarówno zabawa, taniec, jak i sztuka walki. Z dziećmi pracuje się bardzo przyjemnie, bo one po prostu się tym bawią – mówi Anna Smusz, instruktorka z Capoeira.ACMB przy ul. Zamkowej 34.

Dzieci ćwiczą przy muzyce. Każdy trening rozpoczyna się rozgrzewką. Może to być na przykład zabawa w berka z elementami capoeiry lub inna gra. Po kilku minutach rozgrzewki i rozciągania zaczyna się trening właściwy. Capoeira to gra w pytanie i odpowiedź, gdzie pytaniem może być kopnięcie, a odpowiedzią odpowiedni unik. Wygrywa ten, kto zadaje więcej pytań i zna więcej odpowiedzi.

- Uczymy dzieci kontroli swoich ruchów. Przebiega to bezkontaktowo – dodaje instruktorka. - Dzieciom najbardziej podobają się ćwiczenia typu gwiazda, mostek czy stanie na rękach. Aby to wykonać, trzeba je najpierw dobrze rozgrzać. Wtedy na pewno unikniemy kontuzji.

Wiele dzieci, które uczestniczyły w zajęciach w ubiegłe wakacje, zapisało się na capoeirę i chodziło przez cały rok szkolny. Marysia ma dopiero 7 lat, a już prawie zrobi szpagat.

- Moje dziecko jest bardzo rozciągnięte dzięki tym zajęciom. Lubi je zarówno na sali, jak i tutaj, w plenerze – mówi Izabela Maciejewska, mama Marysi.

Zajęcia capoeiry dla dzieci odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 10.00. Dołączają do nich również te maluchy, które przyszły na plac zabaw czy nad wodę.

- Jak widzą, że coś się dzieje, że można porobić coś innego, to same podchodzą i pytają, czy mogą się dołączyć. Zapraszamy wszystkie dzieci – dodaje Anna Smusz.