- Dwie kompozycje prof. Magdaleny Abakanowicz Mutanty i Głowa – informuje Dorota Tomaszewska, komisarz wystawy. - Rzeźby pani profesor Abakanowicz nigdy nie gościły w województwie łódzkim na świeżym powietrzu.

Do Pabianic przyjechało sześć rzeźb z cyklu MUTANCI i aluminiowa GŁOWA - cykl Skulls. Każdy z mutantów wykonanych jest ze stali nierdzewnej i waży około 100 kg. Ma 216 cm długości. Głowa (Skulls) mierzy 2,16 metra i waży ok. 400 kg. Wcześniej te rzeźby były wystawione w Fondazione Arnaldo Pomodoro w Mediolanie. Rzeźba Mutanty do tej pory stanowiła ozdobę dziedzińca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Natomiast dzieło Głowa eksponowano w Muzeum w Łazienkach Królewskich.


Magdalena Abakanowicz studiowała w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1954 roku. Jest także absolwentką sopockiej PWSSP. Po dyplomie krótko zajmowała się malarstwem - wykonywała monumentalne kompozycje gwaszem na kartonach i płótnach. Potem zajęła się artystycznym tkactwem. Uznanie przyniósł jej cykl abakanów stworzonych w latach 60-tych, który składał się z dużych prac wykonanych technikami tkackimi (m.in. Abakan czerwony, Abakan pomarańczowy, Abakany brązowe).
Jej prace znajdują się w stałej kolekcji w wielu parkach rzeźby na świecie: Europos Parkas na Litwie, Shanghai Sculpture Park w Chinach, Nasher Sculpture Center w Dallas w Texasie, Storm King Art Center w Mountainville w Nowym Jorku, Billy Rose Sculpture Garden w Negev w Izraelu Runnymede Sculpture Farm w Kalifornii, Phoenix Art Museum Sculpture Garden w Phoenix, Ground for Sculpture w New Jersey. I w Pabianicach.